Kiloverdirirmi.Com
Dash Diyeti
9 Eylül 2017
Canan

Dash Diyeti

Dash Diyeti’nin Tanımı Ve Özellikleri

DASH Diyeti Nedir?

DASH diyeti, yüksek tansiyona yönelik olarak geliştirilen, esnek ve dengeli bir beslenme planıdır. Hipertansiyonu kontrol altına almak diyetin asıl amacıdır. Hastalığa yönelik bir diyet gibi görünse de dash, kilo verdirme oranları bakımından birçok dereceye sahiptir. En iyi kilo verdiren ve kuralları en kolay uygulanabilir olan diyetler içerisinde derecelere sahiptir.

Dash Diyeti’nin Faydaları

 • Dash Diyeti’nin en iyi tarafı herkes için uygun olmasıdır. Her yaştaki yetişkin bu diyeti uygulayabilir. Diyete kalori sınırlaması getirildiğinde zayıflamaya da yardımcı oluyor. Ayrıca yüksek tansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçmesi bakımından son derece sağlıklı bir diyet. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi destekleyen yaşam tarzı bu diyetin temelini oluşturuyor.
 • Sodyum bilindiği üzere tansiyon üzerinde etkili bir mineral. Dash Diyeti’nin asıl amacı vücuda giren sodyumun miktarını azaltarak yüksek tansiyon sorununu ortadan kaldırmak. Eğer iki haftalık bir süreçte diyete istikrarlı bir şekilde uyulursa yüksek tansiyonda düşme görüldüğü araştırmalarda kanıtlanmış durumda.
 • Yapılan diğer araştırmalara göre Dash diyeti, kadınlarda kalp ve damar hastalıklarının iyileşmesine olumlu etkide bulunuyor. Dolayısıyla diyeti uygulayan kadınlarda felç ve kalp krizi riski azaldığından ölümler de daha az görülüyor.

 Dash Diyeti’nde Dikkat Edilecek Noktalar

 • Tıpkı diğer diyetler gibi Dash Diyeti’ni uygularken de fiziksel aktivitelere yer vermek gerekir. Kendi hareket kapasitenize göre az ya da yoğun hareket programlarından birini seçin. Eğer hareket sıkıntınız varsa gün içinde sadece rutin hareket yapabilir, buna hafif fiziksel hareketler ekleyebilirsiniz. Herhangi hareket sorunu yoksa günlük aktiviteler yanında uzun yürüyüş yapabilir ya da 500 kalori harcayacağınız bir aktivite yapabilirsiniz. Bu aktiviteleri isteğe göre daha da yoğunlaştırabilir, günlük yaşamda yaptığınız standart hareketi daha da renkli hale getirerek hareketinizi de artırabilirsiniz. Elbette buna sporu da ekleyerek. 
 • Beslenmenizde proteini hem beyaz hem de kırmızı etten almaya özen göstermek önemli. Et tüketimi diyette oldukça önemli ve doğru kaynaklardan yeterince alınması gerekiyor. Kırmızı et ve hayvansal gıdaların sınırlı ölçüde tüketilmesi oldukça önemli. Balık için durum biraz daha farklı seyrediyor. Diyette haftada iki kez balık tüketilmesinde hiçbir sakınca yok. Posası çok olan tam taneli tahıl ve karbonhidratlara diyette izin var. 
 • Yağ ve şekerden uzak durmak, tüm diyetlerde olduğu gibi Dash diyetinde de kaçınılması gereken en önemli madde. Kalsiyum, protein, süt ve süt ürünlerini tüketmek fayda sağlarken, kalp ve damar hastalıklarının baş düşmanı olan her türlü yağ ve şekerden uzak durulması, en azından çok sınırlı tüketilmesi gerekiyor.
 • Dash Diyeti’nin en önemli amacı yüksek tansiyonu tetikleyen sodyumu azaltmak. Bu nedenle içinde bolca sodyum olan tuzu olabildiğince azaltmak diyette büyük önem taşıyor. Üstelik katkı olarak alınan tuzu kesmek yeterli olmayabiliyor, meyve ve sebzelerin içeriğindeki tuz yoğunluğuna da dikkat etmekte fayda var. 

Örnek bir Dash Diyeti Menüsü

Diyette gün içerisinde toplamda ortalama 1500- 2000 bin kalori hedefleniyor. İşte Dash Diyeti örnek menüsü:

 • Kahvaltıda: 6 yemek kaşığı yulaf( alternatif olarak tam buğdaylı kahvaltı gevreği), 1 tane orta boy muz, (alternatif olarak 4-5 kuru kayısı ve 1 bardak az yağlı süt) ve1 dilim tam buğday ekmeği
 • Öğleden önce ara öğün: 1 adet taze meyve ve 4-5 adet ceviz.
 • Öğle yemeğinde: Kıymalı mercimek yemeği, bol salata, tam buğday ekmeği ve bir kâse yoğurt.
 • Öğleden sonra ara öğün: Bir iki dilim tam buğday ekmeği, az tuzlu peynir, bol domates, salatalık, 10-15 tane taze badem.
 • Akşam: 1 tane orta boy balık, 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği, salata.
  Yatmadan birkaç saat önce: Bir tane meyve, 10-15 tane fındık

Bir önceki yazımız olan 1 Ayda Yaklaşık 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi başlıklı makalemizde 1 Ayda 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi, 1 ayda 5 kilo vermek için beslenme programı ve diyet programı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017