Kiloverdirirmi.Com
Demir Hindinin Faydaları
29 Kasım 2017
Admin

Demir Hindinin Faydaları

DEMİR HİNDİNİN FAYDALARI

Demir hindi gerek tarihiyle gerek meyvesiyle gerekse faydalarıyla çok farklı ve zengin bir bitkidir. Keçi boynuzuna benzer bir meyvesi olan demir hindi Osmanlı İmparatorluğu zamanında şifalı bir bitki olarak görülüp çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Öyle ki demir hindi şerbeti imparatorlukta padişahların favori içeceği haline gelmiştir. Aynı zamanda Mısırlıların ve Yunanların bu meyveyi yedikleri hakkında rivayetler de vardır.  Demir hindinin ağacı yaklaşık 150 yıl yaşar ve yılda yaklaşık 250 kilo meyve verir.

Demir Hindinin Kullanım Şekilleri

Demir hindinin meyvesi ağaçtaki bezelye ve keçi boynuzu benzeri bir kabuğun içinden çıkar. Bu meyve ilk başlarda ekşi iken bekledikçe olgunlaşan bir meyvedir.  Demir hindinin meyvelerini çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi demir hindiden yapılmış şerbeti de içebilirsiniz. Jamaika ve Meksika’da ise demir hindinin biraz daha lezzetli bir hale getirmek adına şekerle tatlandırılıp satıldığını görüyoruz.

Demir Hindinin Faydaları

  • Antioksidan içeriği sayesinde vücudu temizler ve kanserden korur.
  • Yaz aylarında özellikle tüketilmesi söylenen demir hindi, susuzluğa çok iyi gelir.
  • Demir hindi mide ve bağırsak sağlığını destekler. Kabızlığı engelleyen demir hindi, sindirim sistemini de rahatlatır.
  • C vitamini eksikliğini giderir ve kalp sağlığını destekler.
  • Nezlenin tedavisinde kullanılır.
  • Aynı zamanda cilt dostu bir bitki olan demir hindi, cilt lekelerine ve çillere iyi gelir.
  • Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir ve yüksek ateşin düşürülmesini sağlar.

Demir Hindinin Zararları

Demir hindinin şu ana kadar tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Ancak unutmamalı ki her şeyin fazlası zarardır. Bu sebeple demir hindiyi de kararında tüketmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017