Depresyon İlaçları Kilo Aldırır mı?

Depresyon İlaçları Kilo Aldırır mı?
Paylaş
 

Depresyon İlaçları Kilo Aldırır mı?

Depresyon ilaçları yan etki olarak kilo alma çok yaygındır ve üzücüdür. Hastalar çok fazla kilo aldıkları için ilaçlarını durdurabilirler. Hiç kimsenin depresyon ilaçları kilo aldırır mı sorusuna cevap olarak, açlık hissini nasıl arttırdığı konusunda net bir açıklaması yoktur. Ancak, depresyon ilacı kullanan insanlar yemekten sonra ve önce karbonhidratlara özlem duygusu duymadıklarını rapor ediyorlar. Bazen kendilerini şımartıyorlar.

Depresyon ilaçları kilo aldırır mı sorusuna yönelik olarak yaptığımız araştırmalar sonucunca, kilo artışını önlemenin ve tersine çevirmenin etkili yolları olduğu sonucuna ulaştık. Duyguları düzenleyen beyindeki serotonin iştahı da düzenlediği tespit edildi. Depresyon ilaçları sadece serotonin’in ruh hali işlevinde çalışır ve bir şekilde iştah fonksiyonunu etkiler. Araştırmamıza dayanarak bunun çözümü, serotoninin yemek yeme ihtiyacını ortadan kaldırma yeteneğini arttırmaktır.

Depresyon İlaçlarının Kilo Aldırmasını Önlemeye Yönelik İpuçları

Depresyon ilacınızı almadan önce, daha önce bu ilacı kullanan insanların genelde ne kadar kilo aldıklarını öğrenin. Doktorunuz tarafından önerilen ilaç önemli kilo alımı ile ilişkiliyse, başka birine geçip geçemeyeceğinizi sorun. Doktorunuz ilacı reçete ederken depresyon ilaçları kilo aldırma yan etkisini düşünmüyor olabilir.

  1. İlaç kullanmaya başlamadan önce kilonuzu tartın ve doktorunuza bildirin. Çoğu doktor hastalarının kilolarını ilaç kullanım öncesi not etmezler. Doktorunuza kontrol ziyaretleri için tekrar geldiğinizde, kilo aldığınızı iddia ettiğinizde kilonuzun doktor tarafından kayıt altına alındığından emin olun.
  2. Aç olma ve iştahlı olma arasındaki farkı öğrenmeye çalışın. Açlık, derhal yemek yemeniz gerektiğinde ve sizi tatmin edecek herhangi bir yiyecekle ilgili olduğunda. İştah ise, aç olmamanıza rağmen yemek yeme ihtiyacınızdır. Depresyon ilaçları kilo aldırır mı sorusunun cevabı burada anlam kazanıyor. İlaçlarınız iştahınızı artıracak ve sizi daha fazla yemek istiyorum, ancak gerçekten aç bırakmayacak hissi ile bırakacaktır. Açlık ve iştah arasındaki farkın iyi bir testi, gerçekten o kadar çok sevmediğiniz bir şeyi yemeye istekli olup olmadığınızdır. Cevap evet ise, acıkmışsınız. Cevap hayır ise, o zaman iştahınız sizi harekete geçirmiştir.
  3. Beyninizde daha fazla serotonin üretimine izin verin. Bu, hemen iştahınızı keser, istekliliğinizi ortadan kaldırır ve sizi doymuş hissi bırakır. Bu duygu, susuz kaldığınız zaman susuzluğunuzun kaybolmasına benzer.
  4. Beyinde Serotonin üretimi, meyvede şeker (fruktoz) haricinde herhangi bir karbonhidrat yedikten sonra yapılır. Bir nişastalı veya tatlı yiyecek sindirildiğinde, beyinde triptofan, serotonin yapmak için kullanılan bir amino asit bulunur. Kahvaltıda mısır gevreği, simit, patlamış mısır, pirinç veya soya kraker gibi yaklaşık 30 gram tatlı veya nişastalı bir yemek yemeniz beyinde seretonin üretimini sağlayacaktır.

Kilo Aldırmayan Depresyon İlaçları

  1. Karbonhidratı tok karna veya protein yedikten en az iki saat sonra yiyin. Hindi, tavuk, sığır eti, balık, peynir, yoğurt ve yumurta gibi proteinli gıdalar triptofanın beynin içine girme kabiliyetine müdahale eder. Eğer Proteinli gıdaları karbonhidratla birleştirirseniz, serotonin yapılamaz.
  2. Çok az yağ içeren karbonhidratları seçin. Yağlar sindirimi yavaşlatır ve gereksiz kaloriyi artırır. Çikolata, kurabiye, dondurma, kek, pasta kabuğu, patates kızartması ve cips iyi serotonin üreten aperatifler değildir.
  3. İlaçlarınız bütün akşam aperitifler alıyorsa, akşam yemeğinde protein yemeyi bırakın. Makarna ya da akşam yemeği için sebzelerin yanı sıra büyük bir pişmiş patates gibi sadece nişastalı bir karbonhidrat yiyerek, beyniniz sizi tatmin edecek ve yatmadan önce tok tutacak kadar serotonin oluşturacaktır.
  4. Hiçbir koşulda yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyet kullanmayın. Bu, tamamen ters tepecek bir diyettir. Çünkü serotoninin yapılmasını önler ve yalnızca yemek yeme isteğinizi arttırabilir ve belki de şiddetlendirebilir.
  5. Serotonin üreten karbonhidrat tüketerek serotoninin artması, enerjinizi artıracaktır. Bundan istifade edin ve fiziksel aktivitenizi her gün birkaç dakika bile arttırabilirsiniz. Artık yemek yeme isteği hissi ve egzersizin birleşimi, kilo vermenizi kolaylaştırabilir ve böylelikle depresyon ilaçlarının kilo aldırma etkilerini tersine çevirmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Greyfurtun Zararları başlıklı makalemizde Hamilelikte Greyfurt yemenin sakıncaları, Hamilelikte Greyfurt zararlı mı ve Hamilelikte Greyfurtun Zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com