Deve Dikeni Kilo Verdirir mi?

Deve Dikeni Kilo Verdirir mi?
Paylaş
 
loading...

DEVE DİKENİ ZAYIFLATIR MI?

Deve dikeni isminde her ne kadar diken kelimesi geçse bile bunun aksine çok hoş görünümlü bir bitkidir. Hatta bahçelerde veya balkonlarda süs amacıyla da kullanılmaktadır. Anavatanı Afrika olan deve dikeni ülkemizde ise Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Deve dikeni daha çok kumlu ve kuru toprakları sever ve boyu da yaklaşık 100 santimetreye kadar uzamaktadır.

Deve Dikeninin Kullanım Şekilleri

Deve dikeninin tohum, yaprak ve kök kısımlarından farklı şekillerde yararlanılmaktadır. Örneğin deve dikeni tohumundan çay yapmak için 1 çay kaşığı deve dikeni tohumunu yaklaşık bir buçuk su bardağı suyun içinde haşlamanız ve daha sonrasında bu suyu süzüp içmeniz gerekmektedir.  Aynı zamanda deve dikeninden elde edilen yağıda kullanarak deve dikeninin faydalarında yararlanabilirsiniz.

Deve Dikeninin Faydaları

  • Deve dikeni deyim yerindeyse tam bir antikanser bitkidir. 24 saatte bir, bir bardak deve dikeni çayı içmek kanserli hücrelerin oluşumunu engeller.
  • Deve dikeninin içindeki silimarin adlı madde karaciğer sağlığı açısından çok etkilidir. Deve dikeni içeriğindeki silimarin adlı madde sayesinde aşırı alkol ve sigara kullanımının karaciğerde oluşturabileceği problemleri önemli oranda azaltır. Silimarin adlı bu madde aynı zamanda safra sağlığına da iyi gelmektedir.
  • Düzenli olarak deve dikeni tüketirseniz hem midenizi koruma altına almış olursunuz hem de sindirim sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlarsınız.
  • Deve dikeninin çayı aynı zamanda çok iyi bir ateş düşürücüdür.

Deve Dikeni Kilo Verdirir Mi?

Vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasında karaciğer en önemli organdır. Eğer karaciğerden kaynaklı olarak fazla yağlarınızdan kurtulamıyorsanız deve dikeni tüketmeniz durumunda karaciğeriniz daha iyi çalışmaya başlar ve yakın zamanda yağlarınızdan kurtulursunuz.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde Çörek Otu Nasıl Kullanılır, çörek otu neye iyi gelir ve çörek otu zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 959 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com