Diş Budak Ağacının Faydaları

Diş Budak Ağacının Faydaları
Paylaş
 
loading...

DİŞ BUDAK AĞACI NEYE İYİ GELİR?

Diş budak ağacı adına ve kendisine yabancı olduğumuz bir ağaçtır. Boyu 30 metreye kadar uzayabilen bu ağaç Antik Yunan zamanında tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat tarafından romatizma ve gut hastalığına karşı kullanılmıştır. Diş budak ağacının yararlı olan kısımları daha çok ilkbaharın sonu veya yazın başı gibi toplanmaya başlanır.

Diş Budak Ağacının Kullanım Şekilleri

Diş budak ağacının vücuda faydalı olan kısımları kabuğu, yaprakları ve tohumlarıdır. Diş budağı ağacının yapraklarını haşlayıp bir süre demlenmesini bekledikten sonra süzerek çayını içebilirsiniz. Kabuklarını ise gölgede veya güneşte iyice kuruttuktan sonra aynı yöntemle çayını yaparak içebilirsiniz. Diş budak ağacının tohumlarından da yukarıda anlattığımız demleme yöntemiyle hazırlayıp çayını yaparak faydalanabilirsiniz. Diş budak ağacının kabuk,  yaprak ve tohum kısımlarının vücuda farklı farklı yararları vardır.

Diş Budak Ağacının Faydaları

  • Diş budak ağacının yapraklarında hazırlanan çay her gün bir çay bardağı tüketilirse kabızlığın önüne geçer.
  • Kabuklarından elde edilen çay ise tam tersi etkiyi gösterir ve ishalin kesilmesine katkıda bulunur.
  • Diş budak ağacının tohumlarından elde edilen çay ise idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bu çayı düzenli olarak tüketirseniz mesane yollarınız kısa sürede temizlenecektir.
  • Başka bitkilerle de kullanıp farklı yararlar elde edebileceğiniz diş budak ağacı yaprağını kekikle birlikte kaynatıp içerseniz romatizmanıza iyi geldiğini göreceksiniz.
  • Eğer bu yaprağın ağrı kesici özelliğinden faydalanmak isterseniz diş budak yaprağından elde edilen çayın içine bir çay kaşığı bal atıp içmeniz yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com