Disparoni Nedir, Disparoni Tedavisi

Disparoni Nedir, Disparoni Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Disparoni Nedir?

Cinsel birliktelik sırasında vajina girişinde ya da daha iç yüzeyinde ve kasık bölgelerinde hissedilen ağrılar çiftlerin birliktelikten memnun kalamamasına, isteksiz olmasına yol açar. Cinsel ilişkinin ağrılı olmasına disparoni denmektedir.
Çok sayıda kadın için büyük bir sorun olan disparoni, bir çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Vajina ve penis boyutu arasında ahenk olmaması, kızlık zarının sertliği, vajinal darlıklara yol açan ameliyatlar, idrarın torbaya taşınmasını sağlayan üretranın iltihaplanması ve vajina iltihaplanması sonucu disparoni ile karşılaşabilir. Ayrıca disparoni, menapozdan kaynaklanan hormonal dengesizlik, vajinanın dar olması, vajina yapısında bozukluk olması, rahmin bulunduğu yeri değiştirmesi, kanserler gibi nedenlerle de ortaya çıkabileceği gibi tamamen psikolojik sorunlara da dayandırılabilir. Ancak kesin teşhis konulması için uzman bir doktor muayenesi gereklidir.  Ağrının oluştuğu bölge,  disparoninin neden kaynaklandığını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Birliktelik anında vajina girişinde ya da hemen iç yüzeyinde ağrı duymak yüzeysel disparoniye, kasık bölgelerinde ağrı duymaksa derin disparoniye işaret eder.

Disparoni Tedavisi

Eğer jinekolojik nedenlere dayanıyorsa tanının ardından verilen kremler, ilaçlar kullanılarak ya da ufak çaplı bir operasyonla sorun giderilebilir. Ancak jinekolojik problemlerden kaynaklanmayan bir durum varsa disparoni sebebi psikolojiktir.
İlk birlikteliğinde ağrı ve yanmalarla karşılaşanların dışında uzun süredir cinsel yaşamı olduğu halde birden ağrıların ortaya çıktığı kadınlar da bulunmaktadır. İlk birliktelikte ağrı hisseden kadınlar birincil disparoni iken, uzun süre birlikteliği olduğu halde birden ağrılar beliren kadınlar ise ikincil disparonidir.
Ağrının olduğu bölgeye göre ise disparoni yüzeysel ve derin olmak üzere ikiye ayrılır. Vajina girişinde hissedilen ağrı, vajinal akıntı ya da kaşıntı olması, doğum dikişlerini iyileşememesi, vajina girişinin doğuştan dar olması, önceden geçirilen vajina ameliyatları, menapoza girme, kızlık zarının kalınlığı ve vajina kuruluğundan kaynaklanan disparoni yüzeysel disparonidir. Derin disparoniye ise endometriosis rahatsızlığı, iç genital organlarda karşılaşılan sorunlar,daha önceden geçirilmiş apandist benzeri ameliyatlar neden olur.
Uzman bir hekimin kontrolünde yapılan bir operasyon ile ağrılı cinsel birlikteliğe tamamen son verilebilmektedir.  Kolay bir muayeneden geçen hastanın disparoni nedeni anlaşıldıktan sonra jinekolojik bir durumsa rahatsızlığın nedenine göre bir tedavi uygulanır.

Cinsel İlişkide Vajina Ağrıları Tedavisi

  • Vajina ve vajinal akıntı ya da kaşıntı olduğu için birliktelik sırasında yanma ve acı hissediliyorsa antibiyotik ve vajinal ilaçlar kullanılarak iltihap tedavisi uygulanır.
  • Endometriosis, over kisit, myom gibi sorunlarla karşılaşılmışsa, genel anestezi ile yapılan bir cerrahi operasyon disparoniye son verecektir.
  • Kızlık zarına ya da vajina yapısına bağlı olarak bir sorun ile karşılaşılmış ise, lokal anestezi kullanılarak yapılan kolay bir cerrahi operasyonla sorun ortadan kalkar.
  • Vajinanın kuru olması nedeniyle hissedilen ağrılar, vajina içi için kullanılan krem, sprey ve jel ilaçlar sayesinde giderilmektedir.
  • İçinde lokal estrojen bulunan ilaçların kana karışmasının tehlikesi bulunmadığında menopoz dönemine giren kadınlarda bu yöntem uygulanır.

Ancak jinekolojik sebeplere dayandırılamayan disparoni, kadının bilinçaltı ile ilgili olduğu için yapılan bir cinsel terapi ile tedavi uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Cinsel Performans Arttırıcı Yöntemler başlıklı makalemizde cinsel performans, cinsel performans önerileri ve cinsel performansı arttıran besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com