Diyet haricinde kilo verme kuralları

Diyet haricinde kilo verme kuralları
Paylaş
 

Diyet haricinde kilo verme kuralları

Diyet haricinde kilo verme kuralları Diyet haricinde kilo verme kuralları . Diyet kilo vermede etkilidir. Peki diyet olmazsa farklı şekilde kilo verilebilir mi?

Kilo verme konusunda diyet, alışılagelmiş düşünceler arasındadır. Fazla kilolardan diyet haricinde kurtulabileceğimiz faktörlerde bulunmaktadır. Doktorların genel anlamda uyguladığı diyet programlarını bir kenara bırakacak olursak, farklı şekilde kilo nasıl verilir? Bu sorunun yanıtına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız;

Diyet haricinde kilo verme kuralları nelerdir?

Yemek yerken yavaş olmak

Kilo alma konusunda hızlı yemek yemek oldukça etkilidir. Bundan dolayı yemek yerken olabildiğince lokmalarınızın küçük ve kolay çiğnenebilir olmasına dikkat ediniz. Uzmanlara göre yemek yeme süresinin ortalama otuz dakika olması tavsiye edilmektedir. Bu durum keyif vereceği için psikolojik olarak doygunluk hisside yaratacaktır.

Uykuda düzen

Uykunun düzenli ve kaliteli olması, kilo alımını önemli derecede etkilemektedir. Daha az kilo almanızı sağlar. Gece geç saatlere kadar uyumadan kalma sonrası, küçük atıştırmaların ardından uykuya geçilmesi kilo alımını hızlandırmaktadır. Aslında uyku esnasında vücut ghrelin hormonu üretmektedir. Bu hormonlar, yağ yakımında etkilidir. Ghrelin hormonları, 00:00 ile Diyet haricinde kilo verme kuralları 302:00 saatleri arasında görev yapmaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmaya dikkat etmek, kilo vermede etkili çözümler arasındadır.

Akşam yemeklerinin hafif olması

Sebze türü yemekler oldukça hafiftir. Karbonhidrat ve yağ içeriği olarak sebze yemekleri daha düşük olması nedeni ile, kilo alımının önüne geçilmiş olur. Gece vücut metabolizmasının etkin çalışabilmesi için hafif türlü, yani sebze ağırlıklı yemeklerin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Yemek öncesi çorba

Akşam ve öğle yemekleri öncesi çorba içmek önemlidir. Özellikle lif açısından zengin olan sebze çorbaları tercih etmek, tokluk hissini arttıracaktır. Böylelikle daha çok yemek yemenin engellemesi sağlanacaktır.

Tam tahıllı besinler

Makarna, pirinç ve ekmek türleri, kansızlık problemi olmayanlar için tam tahıllı seçilmelidir. Bu uzun süreli tokluk hissi sağlayacaktır. Uzun süre tok kalımı sonrası kilo vermek hızlanacaktır. Tam tahıllı besinlerin kolesterolü de düşürdüğü bilinmelidir.

Sağlıklı içecekler

Sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi ve özellikle hareketsiz kalınan akşam saatleri oldukça önemlidir.

Yemek tabağınızın büyüklüğü önemli

Psikolojik olarak düşünüldüğünde yemek tabağının ebadı az yeme konusunda oldukça etkilidir. Küçük çaptaki bir yemek tabağı ile de doyabileceğimiz bir gerçektir.

Egzersiz

Hareketsiz yaşam sağlıksız yaşamdır. Bu nedenle olabildiğince hareket etmeye çalışın. Gerekirse yakın ise işinize yürüyerek dahi gidebilirsiniz. Bisiklet kullanabilir yada işinize bir iki durak önceden inerek yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durum kilo vermede çok etkilidir.

Kısacası; hayatımızda diyet haricinde kilo verme kuralları mevcuttur. İnsan istediğinde her şeyi yapabilme kapasitesine sahiptir. Bundan dolayı önce istemeli ve yaşantımıza dikkat etmeliyiz. Böylelikle kilo verme konusunda da başarıya ulaşabileceğimiz kesindir.

Bir önceki yazımız olan 5 Kilo Vermenin Yolları başlıklı makalemizde 5 kilo vermek için öneriler, kilo vermek için yapılması gerekenler ve zayıflama tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 624 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com