Domates Kilo Verdirir mi?

Domates Kilo Verdirir mi?
Paylaş
 
loading...

DOMATES KİLO VERDİRİR Mİ?

Domates günlük hayatımızda en çok kullandığımız sebzelerden bir tanesidir. Sabah, kahvaltılıklarımızın arasında, öğlen ve akşam ise yemeklerimizin vazgeçilmezi haline gelen domatesin en iyisi ve en hormonsuz hali yazın yetişmektedir.  Genetiği en çok oynanan sebzelerden biri olan domatesi mümkün olduğunca yazın tüketmemiz ve kış içinde buzluğa atarak veya konserve yaparak saklamamız gerekmektedir.

Domatesin Kullanım Şekilleri

Domates hemen hemen her yemekte farklı bir tat veya kıvam katması amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra domatesin suyu, turşusu ve kendisi de çiğ olarak tüketilmektedir.

Domatesin Besin İçeriği

Domatesin sağlığa bu kadar faydalı olması zengin besin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Normal boyutlarda bir domatesin içeriğinde 0 yağ ve 22 gram kalori bulunmaktadır. A ve C vitaminlerini bünyesinde bolca barındıran domates vücudumuza yararlı olan çeşitli besin asitleri açısından da zengindir.

Domates Zayıflatır Mı?

Domates kalorisi son derece düşük olan bir sebzedir. Bu yüzden domates tüketmek aşırıya kaçılmadığı sürece kilo aldırmaz. Bunun yanı sıra domates içindeki likopen maddesi sayesinde de yağları eritme özelliğine sahiptir.

Domatesin Faydaları

  • Domatesin içindeki likopen maddesi kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra kanserden de korunmasını sağlar.
  • Antioksidan özelliği sayesinde zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Domates aynı zamanda kalp sağlığını korur ve kanı temizleyici bir özelliğe sahiptir.
  • Domates sindirim sistemine de yardımcı olarak vücudu hem kabızdan hem de ishalden korur.
  • Günlük düzenli olarak domates tüketimi yüksek tansiyona karşı koruma sağlar.

Bir önceki yazımız olan Deve Dikeni Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde deve dikeni faydaları, deve dikeni nasıl kullanılır ve deve dikeni neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 569 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com