Dut Faydaları

Dut Faydaları
Paylaş
 
loading...

Dut Faydaları

Lezzetli ve besleyici bir meyve olan dut, bütün dünya üzerinde en fazla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Sezonluk bir meyve olması nedeniyle dutun kurutularak tüketilmesi de çok yaygın bir kullanımdır. Dut yararları konusunda içerdiği çok zengin bir besin olması etkili olmaktadır.

Dut Hangi Hastalıklara İyi Gelir ve Dutta Bulunan vitaminler

Sağlık açısından pek çok yararı bulunan dut, A, E, C ve K bakımından zengin olduğu gibi kalsiyum, demir, folat, tiamin ve nisain yönünden de yararlı bir meyvedir.

Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan dut, özellikte Çin’de önemli bir tedavi malzemesidir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde tam bir antioksidan kaynağı haline gelen dut, kanserin önlenmesinden kanın temizlenmesine kadar çok sayıda hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır.

Dut Yararları

  • Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle hücre yenilenmesinde önemli rol oynayan dut, serbest radikallerin hücreler üzerindeki tahribatın etkisini azaltarak kanserle mücadelede önem kazanan bir meyvedir.
  • Kan inceltici özelliği nedeniyle kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.Dut yararları
  • Zengin demir içeriği nedeniyle kansızlık sorununda etkili olmaktadır.
  • Dut yararları söz konusu olduğunda ilk sıralarda karaciğer ve böbrek üzerindeki etkileri gelmektedir. Karaciğer ve böbreklerin toksinlerden arınmasını ve aşırı yüklenmelerini engellemektedir.
  • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan dut, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte ortaya çıkan hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır.
  • Diyabet hastaları için kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olan dut, diyabet hastaları için güvenli bir meyvedir.
  • Ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir.
  • Aç karnına yenmesi halinde sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırarak kabızlığı giderici etki sağlamaktadır.

Dut Kurusu ve Dut Pekmezi

Cilt sağlığından kan dolaşımına kadar sayılamayacak kadar yararı olan dutun tüketim şekillerinden biri de dut pekmezidir. Enerji verici özelliği nedeniyle özellikle kış aylarında çok tüketilen dut pekmezi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu gibi kansızlık, ülser gibi hastalıkların etkilerinin hafifletilmesinde de yarar sağlamaktadır.

Kurutularak tüketilmesi halinde besin değerlerini yitirmeyen dut yararları da azalmamaktadır. Kuru dutun kaynatılarak içilmesi, bağırsak hareketlerine yardımcı olduğu gibi ateş düşürücü etki de göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 390 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com