Dutun Ve Dut Pekmezinin Faydaları

Dutun Ve Dut Pekmezinin Faydaları
Paylaş
 
loading...

DUTUN VE DUT PEKMEZİNİN FAYDALARI

Kara dut ve beyaz dut gibi çeşitleri bulunan dutun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eski Anadolu coğrafyasında yetişmeyen bir meyve olan dut kavimler göçüyle birlikte Çin’den Anadolu’ya taşınmıştır. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen dutun daha çok çiğ hali ve pekmezi tüketilmektedir.

Dutun Besin İçeriği

A, C ve K vitaminlerini yüksek oran içeriğinde barındıran dut mineral açısından da son derece zengindir.  Öyle ki dut fosfor, kalsiyum, demir gibi minerallerini bolca bünyesinde bulundurmaktadır. Dutun içinde bulunan bu mineral ve vitaminlerin vücuda sağladığı fayda pekmezinin yapılması halinde etkisini kat ve kat arttıracaktır. Dut pekmezi öyle faydalıdır ki günlük yaklaşık bir yemek kaşığı yenilmesi durumunda kişiyi bütün hastalıklardan koruyacağı söylenmektedir.

Dutun Faydaları

  • Sindirim sistemine son derece faydalı olan dut kabızlığı ve şişkinliği engeller.
  • Dut organlarımızdan ziyade vücudumuzdaki sistemlere fayda sağlamaktadır. Dolaşım sistemine de son derece faydalı olan dut kan yapıcı bir etkiye sahiptir.
  • Doğal bir antibiyotik olarak görülen dut hastalık sonrası vücudumuzun hastalıklardan kısa sürede kurtulmasına yardımcı olur.
  • Dut yaprağı deride oluşan iltihaplanmalara uygulanırsa iltihabın kısa sürede geçmesini sağlar.
  • Çok önemli bir antioksidan olan dut vücuttaki zararlı organizmaların dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemine de iyi gelen dut, hastalığa daha az yakalanmanızı sağlar.

Dutun Zararları

Dutun kurusunun maskesinin cilde iyi geldiği söylenmektedir. Ancak uzmanlar böyle bir etkinin kesin olmadığını söylemekle birlikte yapılacak bu maskenin cilt kanserine sebep olabileceğini söylemektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 389 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com