Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları
Paylaş
 

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi, birçok evde gerek salata soslarında, gerek ev temizliğinde, gerekse sağlıklı yaşam için değişik şekillerde kullanılan bir sirke türüdür. Bu sirke yeni popüler olmuş gibi görünse de asırlardır saç ve cilt bakımından yaraların doğal yolla tedavisine kadar pek çok yerde faydalanılan bir üründür. Ezilen elmaların içerisinde bulunan doğal şekerin sirkeye dönüşmesinden elde edilir. Son yıllarda sebze ve meyvelerdeki ilaç kullanımının artışı, sirke tüketimini de arttırmıştır. Yediğimiz elma, armut, salatalık, marul, ıspanak, semizotu gibi sebze ve meyvelerin ilaçlardan temizlenmesi için sirkeli suda bekletmek hemen her evde uygulanan bir yöntemdir. Elma sirkesi anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonları temizlemede de etkilidir.

Elma Sirkesi İle Gelen Mucizeler

Elma Sirkesinin FaydalarıElma sirkesi akne, siğil ya da kepek için doğal bir çözümdür. Dişler üzerinde oluşmuş lekeler de elma sirkesine batırılmış bir parça pamukla temizlenebilir. Yüzyıllardır, ilaç olarak kullanılan elma sirkesi günümüzde yeni nesil tarafından ancak kullanılmaya başlanmıştır. Antik Yunanda tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat bazı tıbbi durumların tedavisinde elma sirkesi reçetesi kullanmıştır. Elma sirkesinin geleneksel üretimi, ezilmiş elmaların tahta fıçılar içinde fermantasyonu ile yapılır. Bu yolla elde edilen elma sirkesi fosfor, magnezyum, kükürt, demir, kalsiyum, potasyum, bakır, silikon ve çeşitli mineraller bakımından zengindir.

Elma Sirkesinin Kilo Verdirir mi?

Zayıflamak için düzenli spor ve diyet yapılmadan elma sirkesinden mucizeler beklemek doğru olmaz. Elma sirkesinin tek başına kilo verdiren bir etkisi yoktur. Fakat daha az yenmesini ya da diyete bağlı kalınmasını sağlayan bazı özellikleri bulunmaktadır. Yemeklerden önce ve yemek sırasında tüketilen elma sirkesi tokluk hissi verir. Yapılan araştırmalarda yemekle beraber elma sirkesi tüketenlerin bir sonraki öğüne kadar atıştırma ihtiyacı duymadıkları, hatta bir sonraki öğünde daha az yedikleri gözlemlenmiştir. Elma sirkesinin kilo vermeye de yardımcı diğer bir etkisi de kan şekerindeki dalgalanmaları engellemesidir. Yemek yedikten sonra kan şekeri yükselir, bir süre sonra da hızla düşmeye başlar. Kan şekerinin düşüşüyle kişi genellikle tatlı yeme ihtiyacı duyar. İşte elma şekeri bu ani düşüşü engellediği için yemek aralarında tatlı bir şeyler yeme isteği ortadan kalkar.

Cilt Bakımı İçin Elma Sirkesi

Elma Sirkesinin FaydalarıElma sirkesi cilt sorunları için yıllardır kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Güneş yanığı, akne, yaşlılık lekeleri, selülit, kepek, siğil ve böcek ısırıkları için çözüm olmaktadır. Bir şişe elma sirkesi eşit miktarda su ile sulandırılarak bir parça pamuk yardımıyla cilde uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra durulanır. Bir ay boyunca bu işlem cilde uygulanırsa sivilcelerden kurtulmak mümkün olacaktır. Elma sirkesini sulandırarak doğal bir tonik elde edilebilir. Cildin ph dengesini sağlayarak, cildin nem oranını ayarlar. Elma sirkesi ve soğan suyu eşit miktarlarda karıştırılarak yaşlılık lekelerine uygulandığında azalma görülecektir.

Elma Sirkesinin Metabolizmayı Hızlandırıcı Özelliği

Elma sirkesi içeriği nedeni ile en sağlıklı sıvılardan biridir. Taşıdığı bikarbonat iyonları, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Yorgun hissedildiğinde bedeni ve zihni rahatlatıcı özelliği bulunan elma sirkesi aynı zamanda kanı da temizler. Karaciğer ve damar sertliği rahatsızlıklarına, egzama, hemoroit ve deri hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda etkili bir idrar söktürücüdür. Kalp kasları da dahil olmak üzere tüm kas yapısının kuvvetlenmesini sağlar.

Şeker Hastaları İçin Elma Sirkesi

Doktorlar şeker hastası ya da ailesinde şeker hastalığı olduğundan dolayı şeker hastalığına yatkınlığı olanlara elma sirkesi kullanmalarını tavsiye etmektedir. Çünkü elma sirkesi şeker seviyesi üzerinde etkili bir doğal gıdadır. Her öğün için iki kaşık elma sirkesi içildiğinde şeker hastalıklarında kullanılan bir ilaç kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aslanpençesi Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde arslanpençesi, arslanpençesi yararları ve aslan pençesi otu hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 666 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com