Elma Zayıflatır mı?

Elma Zayıflatır mı?
Paylaş
 
loading...

ELMA ZAYIFLATIR MI?

Dünya çapında en çok tüketilen meyveler üzerine bir araştırma yapsak elma herhalde birinci çıkar. Çünkü elma her mevsimde yetişir ve çok dayanıklı bir meyvedir. Ülkemiz de oldukça yüksek oranda tüketilen elmanın sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere farklı renkleri bulunmaktadır ve her farklı renkteki elmanın tadı da farklıdır.

Elmanın  Besin Değeri

Elmanın vitamin ve mineral yükünün çoğunun kabuğu ve suyu çekmektedir.  Yani elma vitamini kabuğundadır söylemini tam olarak karşılamaktadır. Elmanın içeriğine bakacak olursak A, B6, E, K vitaminlerini görüyoruz. Mineral açısından da potasyum ön plan çıkıyor.

Elma Nasıl Tüketilir?

Çeşitli tatlılarda kullanılan ve suyu da yapılan elmanın en sağlıklı tüketimi ise sade ve çiğ olarak kabuğuyla birlikte tüketilmesidir.

Elmanın Faydaları

  • Elmanın en çok bilinen faydalarından birisi ağız ve diş sağlığına iyi gelmesidir. Doğranmamış şekilde yenilen elma diş fırçası vazifesi görerek dişlerimizi temizler ve mikroplar arındırır.
  • Haftanın her günü elma yemek solunum kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir.
  • Elma özellikle içindeki C ve E vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
  • Her gün en az bir elma yemek diyabete yakalanma oranını 3’te 1 kadar azaltır.
  • 13 yıl önce Fransa’da yapılan bir araştırmada elmanın kolon kanserini önlediği saptanmıştır.

Elma Kilo Verdirir mi?

Elmanın içeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu lif bağırsakları daha hızlı çalıştırmasının yanı sıra kişiye tokluk hissi vererek kilo verilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra elma düşük kalorili olması sebebiyle de fazla yenilmediği sürece kiloya sebep olmaz.

Bir önceki yazımız olan Deve Dikeni Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde deve dikeni faydaları, deve dikeni nasıl kullanılır ve deve dikeni neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 438 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com