Elmanın Faydaları

Elmanın faydaları, elma kilo aldırır mı, elma zayıflatır mı, elma kilo verdirir mi
Paylaş
 

Elmanın Faydaları

Ülkemizde en fazla üretilen meyveler arasında olan elma, sağlık açısından bir vitamin deposudur. Hemen hemen her yörede yetişir. Fakat özellikle Amasya’da yetişen elmanın cinsi ve tadı, diğer yörelerden oldukça farklıdır.

Elma Kilo Aldırır mı?

Elma da diğer meyveler gibi doğru ve kararında tüketildiğinde, birçok hastalık ile mücadelede hatta zayıflamada oldukça etkilidir. Fakat gereğinden fazla elma tüketmek, bazı değerlerinizin yükselmesine sebep olur. Ayrıca yemeklerden hemen sonra tüketildiğinde tüm meyveler gibi kilo yapıcı özelliği bulunur.

Elma Kalori Değeri

Bir adet orta boy elmanın içinde yaklaşık; 95 kalori, 19 gram şeker, 59 gram su bulunur.

Elmada Bulunan Vitaminler

Ayrıca; A, C, E, K, B6 vitaminleri ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, lif gibi birçok yararlı madde bulunur. Raf ömrü oldukça uzun olan elma, kış aylarında her evde tüketilen meyveler arsındadır. Kurabiyeleri, kekleri, meyve suları fazlaca yapılır.

Elmanın Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Elmanın içinde bulunan flavonoid, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, hipertansiyon, strese bağlı damar tahribatı gibi kalp hatsallıklarında, oldukça etkilidir. Ayrıca doğru tüketildiğinde sindirime yardımcı bir besindir. Bu sebeple kalp damar hastalıklarına yakalanmadan önce her gün bir adet elma yemeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.

Elmanın Kanser Üzerindeki Etkileri

Amerika’da yapılan birçok araştırmada, elmanın bazı kanser türleri üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan besin lifi; kolon kanserinde, C vitamini sebebi ile gırtlak kanserinde, antioksidan özelliği ile Akciğer ve mide kanserlerine karşı savaşçı bir besindir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gelişen Akciğer kanserini, yüksek oranda engellediği bilinmektedir.

Elmanın Felç Üzerindeki Etkileri

Elmanın içeriğinde bulunan kuersetin maddesi, felç geçirme oranını oldukça düşürmektedir. Felç geçirme olasılığını ortadan kaldırmak için yine her gün bir adet büyük boy elma yenmesi tavsiye edilmektedir.

Elmanın Astım Hastalığında Etkileri

Çeşitli Üniversitelerin hamile kadınlar üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde, her gün bir adet elma tüketen hamile kadınların bebeklerinde, Astım riski oldukça düşüktür. Yine küçük çocukların her gün düzenli olarak elma tüketmesi, astım olma ihtimalini zayıflatmaktadır.

Elmanın Kemik Sağlığındaki Etkileri

Elmanın faydaları, elma kilo aldırır mı, elma zayıflatır mı, elma kilo verdirir miElmanın içinde bulunan phloridzin, kemik sağlığını olumlu etkilemektedir. Yaşlı erkeklerde ve menopoza giren kadınlarda görülen kemik zayıflaması ve buna bağlı kemik kırılmaları her gün bir adet elma yiyerek azaltılabilmektedir. Bu sebeple henüz genç yaşlarda her gün bir adet elma yiyerek, kemiklerin güçlendirilmesi önerilmektedir.

Elmanın Kan Şekerinde Etkileri

Elmanın içinde yoğun bulunan peni fenoller, kan şekerinin dengelenmesi konusunda oldukça faydalıdır. Kan şekerinde düzensizlik olanların her gün bir adet elma yemesi önerilmektedir. Fakat elmanın kan şekeri üzerindeki etkileri henüz tam olarak ispatlanmamıştır. Bu konuda çalışmalar bütün dünyada halen devam etmektedir.

Elma Kilo Verdirir mi?

Her gün düzenli olarak bir adet elma yiyerek; kataraktı ve kabızlığı önlemeniz, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirmeniz mümkündür. Ayrıca bağırsakları çalıştıran elma, diyet listelerinde yoğun kullanılan meyveler arasındadır. Öğün aralarında acıkma hissini ortadan kaldıran ve kan şekerini dengeleyen elma, önerildiği kadar tüketilmelidir. Ülkemizde bol bulunan bu değerli meyveyi, taze alarak mutfakta bulundurmak özellikle kış aylarında yoğun görülen enfeksiyon hastalıkları için de oldukça faydalı olacaktır.

Fazla Elma Tüketmenin Sakıncaları Var mıdır?

Elma içeriğinde bulunan şeker sebebi ile kararında tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Her gün 3 adetten daha fazla elma yemek, kan şekerinin şekerin yükselmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca elma yemeklerden en az bir saat sonra tüketilmesi gereken bir meyvedir. Yemeğin hemen üzerine elma yemek, kilo almaya sebep olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çay Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde Çay kilo yaparmı, Çay nelere iyi gelir ve Çay neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 456 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com