Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

anne sütünü azaltan yiyecekler, anne sütünü arttıran besinler, Emziren Anne nasıl beslenmeli, Emziren Anne ne yemeli
Paylaş
 
loading...

Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte her anne kilo alır. Kimi bu kiloları verir kimi veremez. Emziren anneler emzirmeyen annelere göre çok daha hızlı hamilelik kilolarından kurtuluyor. Çünkü emzirme esnasında anne enerji harcar ve metabolizma daha hızlı çalışır, bu normal dönemlerden daha hızlı olur. İdeal bir kilo kaybı ise emziren bir anne için haftada yarım kilodur. Bir anne 6 ay boyunca emzirmeye devam ederse, bununla beraber beslenmesine de dikkat ederse gebelikten önceki kilosuna çok rahat geri döner. Eğer diyet yapmak istiyorsa bir anne, hem sütünü arttıracak hem de kilo vermeyi kolay hale getirecek besinleri tüketmelidir.

Emziren bir annenin günlük beslenmesinde süt ve süt ürünleri, taze sebze ve meyveler, et, tavuk ve balık, yumurta ve baklagiller bulunmalıdır. Anne yeterli beslenmezse bebeği de beslenemez ve gelişimi kısıtlanır. Emziren bir anne iki kişilik yemek yemelidir. Sıvı ihtiyacı da çok önemlidir. Vücut sıvı istediği zamanlarda emzirme sırasında alınırsa daha faydalı olur, bitki çayları, gerçek meyve suları, ayran, komposto, su, süt gibi sıvılar tüketmelidir.

anne sütünü azaltan yiyecekler, anne sütünü arttıran besinler, Emziren Anne nasıl beslenmeli, Emziren Anne ne yemeliEmziren bir anne için kafein tüketimi sınırlıdır. Günde 1 adet kahveden başka kahve içmek fazla gelir. Bu hem bebeğin huzursuz olmasına neden olur hem de uyku sorunları yaratabilir. Aynı şekilde asitli ürünlerden de uzak durulması önerilir. Çay da eğer açık ve limonlu içilirse daha iyi olur.

Sigara konusuna ise değinmeye gerek var mı? Emziren bir anne sigaradan kesinlikle uzak durmalıdır. Sigara içen biz annenin sütünde kalıntılar kalır. Bu kalıntılar ise huzursuzluk, ishal ve kusma, bebeğin yeterli kiloya ulaşamamasına yol açabilir. Eğer sigara tiryakiliği var ise gebelikte sigaranın içilmemesi gerekir.

Emzirme Döneminde Yararlı Besinler

Yumurta

Yumurta zengin bir amino asit özelliğine sahiptir ve süper bir protein kaynağıdır. Özellikle emzirme döneminde kuvvet gereklidir. Yumurta gerekli olan bu kuvveti sağlayacaktır. Yumurta içerisinde bulunmakta olan kolin, bebeğin hafızası için çok yararlıdır. Bebeğinizin hafızası kuvvetli olsun istiyorsanız yumurta yemeyi ihmal etmeyin.

Süt Ürünleri

Anne süt verdiği için sürekli bir süt üretme durumundadır. Süt üretimini de en çok süt ürünleri ile destekleyebiliriz. Süt ürünleri özellikle doğuran bayanların kemiklerinin zayıf kalmaması için çok önemli bir besindir. Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırmak için de en önemli şey süttür. Emziren bir annenin günde en az 3 ya da 4 bardak süt içmek gerekiyor. Bunun yanında peynir, yoğurt gibi süt ürünlerini de tüketmek aynı görevi görebilir.

Badem

Badem fazlaca E vitamini deposudur. E vitamini ve esanslı yağlar bebeğin kemik gelişimini ve sağlıklı büyümesine katkıda bulunur. Bademde omega 3 yağ asitleri süt üretimine de katkı sağlar. Ayrıca protein ve kalsiyum da içermektedir.

Şekerli Ürünler Anne Sütünü Arttırır mı?

anne sütünü azaltan yiyecekler, anne sütünü arttıran besinler, Emziren Anne nasıl beslenmeli, Emziren Anne ne yemeliAnne sütünün artması için toplumumuzda şekerli ürünler, tatlılar yenmesi öğütlenir. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Bu sadece annenin kötü beslenmesine, zararlı besinler almasına ve kalori almasına neden olur. Anne tamamen doğal beslenmelidir. Mümkünse dışarıdan hazır besinler tüketmemelidir. Gerekirse günlük sütten kendi yoğurdunu peynirini yapmalı.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler

Bunların yanında stres, üzüntü gibi duygusal durumlar da anne sütünün etkiliyor. Sık sık emzirmek gerekir. Göğüslerin iyice boşaltılması süt üretimini de arttırır. Hamur işleri, pilav, makarna gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden de uzak durulmasında fayda var. Bunun yerine meyve, sebze ile beslenmek anne ve bebek için çok daha sağlıklı olur. Hem de gebelik kilolarının kolay verilmesi için bu şekilde sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 252 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com