Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?
Paylaş
 
loading...

Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Bebek gelişimi açısından anne sütü oldukça önemlidir. Bebekler doğduktan bir süre sonraya kadar anne sütü ile beslenmelidir. Fakat lohusalık dönemlerinde bazı annelerde sütün az gelmesi gibi problemler yaşanmaktadır. Bu gibi problemler karşısında anne beslenmesine özen göstermelidir. Bazı besinler süt yapıcı besinler olarak bilinmektedir. Bu dönemde sağlıklı ve düzenli beslenmek anne sütünün kalitesini artırmaktadır. Süt yapıcı besinler tüketilmesi, zararlı besinlerden uzak durulması emziren annelerin hem bebeklerinin gelişimi hem de sütlerin kaliteli olması açısından büyük önem taşımaktadır.

Anne Sütünün Önemi

Yeni doğan bebeklerin beslenmesi oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin ilk doğdukları dönemde önemli bir besindir. Bir süre sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütü ile besleme, bebeklerin hem bağışıklık sistemleri hem de gelişim süreçleri için oldukça önemlidir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda, birçok enfeksiyon ve alerji görülme sıklığının azaldığı gözlemlenmektedir. Ayrıca anne sütü bebeklerin zeka gelişimleri açısından da oldukça büyük önem taşımaktadır. Anne sütünün yeterli ve kaliteli olması için annenin sağlıklı beslenmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Emziren Annenin Beslenme Düzeni

Annelerin, hamilelik döneminde ve doğumdan sonra düzenli, dengeli beslenmeleri hem bebek hem de kendi sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Emziren anne için günde 3 öğün yemek yeme alışkanlığı yeterli olmayacaktır. Bebeklerin en kısa 2 saatte 1 emzirildiği düşünülürse sütün yeterli gelmesi için daha sık yemek yenmesi gerekmektedir. Emziren anneler günlük 6 öğün az ama sık yemek yemeye özen göstermelidir. Bu öğünlerin hiçbirinin atlanmaması ve öğünlerde besleyici, besin değerleri yüksek, sağlıklı besinler tercih edilmelidir.

Emziren Annenin Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi herkes için oldukça önemlidir. Vücut için hayati önem taşıyan su tüketimi emzirme döneminde olan anneler için oldukça önemlidir. Emziren bir annenin günde 4 litre sıvı tüketmesi gerekmektedir. Süt miktarını artırıcı etkisi olan sıvı tüketiminde sadece su tercih edilebilir. Asitli veya kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Su dışında süt ve taze sıkılmış meyve suyu tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Emziren Annenin Günlük Alması Gereken Kalori

Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?Emziren bir anne günde yaklaşık 5 bardak süt üretmektedir. Bu nedenle annenin beslenme düzeni oldukça büyük önem taşımaktadır. Emziren annede üretilen yaklaşık 1000 ml süt için yaklaşık 700 kalorilik bir enerjiye gereksinim duyulmaktadır. Anne adayının beslenmesi kadar kendi sağlığı için emzirme döneminde kilo alımı da büyük önem taşımaktadır. Gerek duyulan 700 kalori günlük olarak dışarıdan alındığında anne kilo almaya devam edecektir. Bu nedenle emzirme döneminde mutlaka bir beslenme uzmanı danışılmalıdır. 700 kalori ihtiyacının 200 kalorisi depodan 500 kalorisi ise dışarıdan sağlanması yeterli olacaktır.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek

Anneler bebekleri dünyaya geldiklerinde aldıkları fazla kiloları bir an önce vermek isterler. Emzirme dönemi kilo verme için uygun görülmese de bu dönemde kilo vermek mümkündür. Anne adayı emzirirken dengeli beslenmeye özen göstermediğinde kilo problemleri artacaktır. Fakat günlük ihtiyaç duyulan kalorinin sadece 500 kalorisi dışarıdan alındığında anne adayı süt üretirken ve emzirirken bu kaloriyi yakacaktır. Bu da ayda 1 kilo vermesini sağlar. 5 – 6 ay sonra emziren anne aldığı fazla kiloların 5 veya 6 kilosunu rahatlıkla vermiş olacaktır. Dengeli beslenmek ve emzirme döneminde yeterli süt üretebilmek için bu dönemde beslenme uzmanına danışarak beslenmek önerilmektedir.

Emzirme Döneminde Balık Tüketimi

Annenin yediği tüm besinler, anne sütünün besin değerlerine geçtiği için bebeğe de geçecektir. Bu dönemde anne adayının haftada en az 2 kere balık tüketmesi gerekmektedir. Omega 3 açısından zengin balık, anne adayının stresini azaltacak, kaliteli süt üretimine katkıda bulunacaktır. Bunun yanı sıra bebek sağlığı özellikle zeka gelişimi içinde önemli rol oynayacaktır.

Emzirme Döneminde Demir İhtiyacı

Demir eksikliği problemi, kadınlarda sık görülen bir problemdir. Demir eksikliği problemi olan annelere doktorlar hamilelik döneminde ek vitamin hapları vermektedir. Anneler emzirme döneminde hap kullanmaktan kaçınmaktadır. Emzirme döneminde demir eksikliği anne sütünün kalitesini azaltacaktır. Bu nedenle demir ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Bu dönemde yumurta, kuru baklagiller, kuru meyveler sık tüketilerek demir ihtiyacı karşılanmalıdır.

Emzirme Döneminde Yenmesi Gereken Gıdalar

Emziren Anne Ne Yemeli? Ne Yememeli?Emziren bir anne günlük 6 öğün yemek yemelidir. Bu öğünler ana ve ara öğünler olarak belirlenebilir. Az porsiyonlarda günlük 5 öğün meyve ve sebze tüketilmelidir. Tüketilen meyve ve sebzelerin mevsim meyveleri ve sebzeleri arasından seçilmesi önemlidir. Ekmek, patates ve pirinç nişasta içermektedir. Bu besinler içerisinde bulunan besin değerleri ile emzirme döneminde annenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacaktır. Emzirme döneminde kabızlık sorunları karşın lif yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir. Et yemeklerinin üzerine limon sıkılarak C vitamini artırılmalıdır. Protein kaynakları açısından zengin yağsız et, tavuk, balık, fasulye, yumurta, mercimek tüketilmelidir. Yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinler kahvaltıda ve ara öğünlerde tercih edilmelidir. Kalsiyum kemikleri beslediği için emzirme dönemi için önemli besinler arasında yer almaktadır.

Emzirme Döneminde Yenmemesi Gereken Gıdalar

Ton balığı gibi balıkların içerisinde cıva bulunmaktadır. Ton balığı gibi gıdalar haftada 2 kere orta boy büyüklüğün dışında tüketilmemelidir. Çünkü içerisinde bulunan cıva, süte geçmektedir. Anne sütüne geçen cıva, bebeklerin sinir sistemine zarar verebilmektedir. Emzirme döneminde bazı anneler öğünleri ve yemek porsiyonlarını aşırı tüketmektedir. Oysa emzirme döneminde de normal porsiyonlarla hatta az ama sık yemek önemlidir. Bebeklerde ve annede gaz problemi açısından brokoli, soğan, lahana, yeşil biber gibi gaz yapan gıdalar tüketilmemelidir. Fazla baharat ve şarküteri ürünleri de bebeklerde gaz yaptığından uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Emzirme Döneminde Ek Vitamin Alımı

Emzirme döneminde bazı anneler ek vitamin alma gereği duymaktadır. Fakat diğer ilaçlarda olduğu gibi ek vitamin hapları da bebek gelişimini ve sağlığını da etkileyebilmektedir. Bu nedenle anneler, vitaminlere duyulan ihtiyacı sağlıklı besinlerden almaya çalışmalıdır. Anneler, doktor tavsiyesi olmadığı sürece emzirme döneminde ek vitamin hapı almaktan kaçınmalıdır.

Emzirme Döneminde Asitli ve Hazır İçecekler

Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde asitli içecek tüketimi önerilmemektedir. Asitli içeceklerin anne sağlığı ve anne sütünden bebeğe geçerek bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle emzirme döneminde asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Hazır meyve suları da sağlıksız bulunmaktadır. Anneler emzirme döneminde evde sıkılmış meyve sularını veya evde yapılan limonata, ayran, nar suyu gibi içecekleri tercih etmelidir. Basit karbonhidratlar ve şeker tüketimi boş enerji kaynağıdır. Bu nedenle bu tarz gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır.

Emzirme Döneminde Kafein Zararlı mı?

Kafein emziren annelerin tüketmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bu nedenle emzirme döneminde süt kalitesini etkileyen çay, kahve, enerji içeceği gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içeceklerin yanı sıra içerisinde kafein bulunan çikolata da çok tüketilmemelidir. Çay ve kahve yerine sakinleştirici, süt yapıcı bitki çayları tüketilmelidir. Kafein tüketimi anne sütünden bebeğe geçtiği için bebekte huzursuzluğa neden olacaktır. Ayrıca kafein tüketimi süt salgılanmasını da azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 476 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com