Enerji İçecekleri Kilo Aldırır mı?

enerji içecekleri
Paylaş
 

Enerji İçeceği Nedir?

Enerji içecekleri vücuda enerji vermek amaçlı kullanılır. Yapısında yüksek derecede kafein, şeker, vitamin ve mineraller bulunan içeceklerdir. Hem enerji verme amaçlı hem de spor aktivite esnasında performans arttırma amaçlı kullanılır. Çoğunlukla spor esnasında kullanılan enerji içeceklerinin çok fazla çeşitleri vardır. Yine alkole karıştırılıp kullanılan enerji içecekleri de mevcuttur. Spor öncesi veya spor sonrasında enerji düşmesini engellemek amacıyla kullanılır. İçerdiği yüksek kafein ve diğer maddelerle güçlendirilmiş bu içeceklerin kullanımında sağlık sorunları olan kişilerin çok dikkatli davranması gerekir.

Enerji İçecekleri Sağlığa zararlı mıdır?

Enerji içecekleri sık kullanılmadığı zaman sağlık açısından bir zararı yoktur.  Sağlık sorunu olan insanlar için elbette zararları olabilir. Örneğin diyabet hastalarına zararlıdır. Çünkü enerji içeceklerinin yapısındaki yüksek şeker oranı şeker hastalarını olumsuz etkileyecek ve sağlıklarına zarar verecektir. Kalp sorunu olan insanların alacağı enerji içecekleri kalp ritimlerini etkilediği için kalp krizini tetikleyebilir, kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir. Hipertansiyon dediğimiz yüksek tansiyon hastaları için enerji içecekleri zararlıdır. Çünkü bol kafein enerji hipertansiyonu tetikleyebilir tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Aşırı Miktarda Enerji İçeceği Tüketilirse Ne olur?

Aşırı derecede alınan enerji içecekleri kalp sorunlarına, kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Yine sık sık enerji içeceği alırsak vücutta bağımlılık yapabilir. Enerji içeceği alınmadığı zamanlar vücut kendini halsiz pasif hissedebilir, psikolojik olarak bağımlı hale gelebilir. Görülen halsizliğin sebeplerini gizleyebilir. Kansızlık, demir eksikliği, vitamin eksikliği vb. sorunlarıyla oluşacak halsizlik durumunda tedavi gerekirken hemen enerji içeceğinse sarılmak tedavileri engelleyecektir. Sağlık sorunu olmayanların günde iki kutudan fazla tüketmemeleri önerilmektedir. Çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları, hipertansiyon ve şeker hastaları enerji içeceklerinden uzak durmalıdırlar.

Enerji İçecekleri Kilo Aldırır mı?

Enerji içecekleri içerdikleri yüksek kalori ve şeker oranıyla kilo aldırırlar. Özellikle diyet yapanlar veya zayıflamaya çalışanlara enerji içecekleri önerilmiyor. Öğünleri kısarak sadece enerji içecekleriyle kilo vermeye çalışmak da sakıncalıdır. Yüksek miktarda alınan şeker kafein başka sağlık sorunlarına yola açabilir. Çok sık alınan enerji içecekleri kilo almaya neden olur. Yapısındaki yüksek şeker kalori iştah açabilir obezite sorunlarına neden olabilir. Kilo almak istemiyorsanız sık ve çok miktarda enerji içeceği kullanmaktan sakınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Uyku Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde Çok Uyumak Kilo Aldırır mı?, Çok uyumak kilo almaya neden olur mu? ve uyku kilo ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 644 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com