Enginar Kilo Verdirir mi?

Enginar Kilo Verdirir mi?
Paylaş
 
loading...

ENGİNAR KİLO VERDİRİR Mİ?

Özellikle kış aylarında tüketimi artan enginarın birçok faydası vardır. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen enginarın kullanımı milattan önce batı uygarlıklarına kadar dayanmaktadır. Enginar Avrupa’da o kadar meşhurdu ki  bir soylu yemeği olarak görülmekteydi. Şimdi özellikle son zamanlarda diyet yapan bireylerin vazgeçilmezi haline gelen enginarı daha yakından inceleyelim.

Enginar Nasıl Kullanılır?

Enginarı çoğu zaman ayıklanmış ve temizlenmiş olarak büyük marketlerden temin edebilirsiniz. Genellikle zeytinyağlı yemeği yapılan enginar, ayrıca son derecede leziz bir sebzedir.

Enginarın Besin Değeri

Enginarın besin içeriğine bakacak olursak, yüksek miktarda C ve K vitaminlerini görüyoruz. Aynı zamanda enginarı haftalık düzenli olarak tüketirsek ihtiyacımız olan magnezyum, demir, potasyum ve çinko gibi mineralleri tamamıyla karşıladığını görüyoruz.

Enginar Zayıflatır mı?

Enginar idrar söktürücü etkisi sayesinde karbonhidratlı yiyeceklerin sebep olacağı kilo alımına engel olur. Enginar bu özelliğinin yanı sıra düşük kaloriye sahip olması sebebiyle de fazlaya kaçılmadığı sürece bol bol tüketilebilir.

Enginarın Faydaları

  • Enginar içindeki flavonidler sayesinde karaciğerdeki dokuları dış etkilere karşı savunarak karaciğerin daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece karaciğer işlevini daha rahat bir şekilde yerine getirir ve vücuttaki zararlı organizmaları hızlıca dışarı atar.
  • İdrar söktürücü etkisi sayesinde böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Enginar ve kolesterole etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre enginarın kolesterolü sabit bir seviyede tuttuğu saptanmıştır.
  • Enginar aynı zamanda yüksek demir oranı sayesinde anemi hastalığıyla mücadelede de kullanılması önerilen bir sebzedir.
  • Enginar bu etkilerinin yanı sıra tansiyona, romatizmaya ve kansere de iyi gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Deve Dikeni Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde deve dikeni faydaları, deve dikeni nasıl kullanılır ve deve dikeni neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 671 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com