Epilasyon Nasıl Yapılır ve Epilasyon Çeşitleri

Epilasyon Nasıl Yapılır ve Epilasyon Çeşitleri
Paylaş
 

Epilasyon Nasıl Yapılır ve Epilasyon Çeşitleri

Vücudumuzda ki istenmeyen tüylerin, kılların yok edilmesi için yapılan bir tür çalışma olan epilasyon, tüylü, kıllı bölümlerin kalıcı olarak temizlenmesinde en çok etkili olan yöntemlerden biridir.

Elektrikli epilasyon makinası ile epilasyon yapımı

Elektrikli epilasyon makinasının çalışma prensimi cımbızı andırır. Tüylerin, kılların köten yolunması ile tüylü bölümde temizleme sağlayan elektrikli epilasyon makinası, hızlı bir çekilde açılıp kapanan bir çok uç sayesinde etkili bir temizlik sağlamaktadır. Elektrikli epilasyon makinasının en büyük avantajlarından biri en küçük ve ince tüyleri bile alabilmesidir.

Elektrikli epilasyon cihazını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve olası riskleri

 • Yeni tüylerin bazıları batık olarak çıkabilir.
 • Makina cilt üzerinde olması gerekenden daha hızlı hareket ettirilirse bir defa da alması gereken tüyden daha fazlasını alabilir. Buda canınızı olabildiğince acıtır.
 • Vücutta tam temizlik için sabır ve dikkat gerektirir.

Elektrikli epilasyon cihazını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • İşleme başlamadan önce cildinizin temiz olmasına dikkat edin.
 • Makinayı cildinize fazla bastırmadan kullanın.
 • Epilasyon cihazını tüylerin ters yönünde yani aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek kullanın.

İğneli Epilasyon yapımı

Vücutta ki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kalıcı çözüm arayanlara yönelik bir yöntem olan iğneli epilasyon, biraz daha tıbbi bir müdahale gerektiren işlemlerdendir. İğneli epilasyon, ince ve yumuşak iğnelerin yardımı ile kıl köküne uygulanan ufak elektrik akımları ile yapılır. Bu elektrik akımları ulaştığı kıl köklerini yakarak tekrar oluşmalarını engellemektedir, lakin işlem bununla bitmez. Kıl köklerini yakma işleminden sonra bir cımbız yardımı ile hasar gören kılların vücuttan alınması ile işlem devam eder. Kıl köklerine uygulanan elektrik akımı fazla olmadığı için kişinin canı fazla acımaz lakin hassasiyeti yüksek olan bölgelerde iğneli epilasyon işlemi yapılacaksa o bölgeye local anestezi yapılması gerekir. Bu işlemde ki seans sayısı, iğneli epilasyon yapılacak bölgede ki kılların/tüylerin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Kesinlikle iğneli epilasyon işlemi hamile bayanlar üzerinde yapılmamalıdır!!

İğneli epilasyon yapmanın sakıncaları ve işlem sonrası gözlemlenenler

 • İğneli epilasyon işleminde kullanılan iğnelerden dolayı bölgede küçük kızarıklıklar meydana gelebilir.
 • Bölgede bulunan tüy/kıl oluşumu yoğunsa seans sayısıda artacaktır. Sabırlı ve kararlı olmak çok önemlidir.

İğneli epilasyon yaptıracaksanız bunlara dikkat edin!

 • Kesinlikle bu işlemi uzman kişiler tarafından yaptırın!
 • İğneli epilasyonda kullanılan malzemelerin hijyenik olmalarına dikkat edin. Özellikle hijyen konusunda tatmin olmak için çekinmeden aklınıza gelen her soruyu sorun!

Lazerli epilasyon nasıl yapılır?

Tıpkı iğneli epilasyon gibi lazerli epilasyonda kalıcı bir yöntemdir. İğneli epilasyonun aksine lazerli epilasyon daha az can yakan bir işlem olduğundan dolayı iğneli epilasyondan daha çok tercih edilir. Lazerli epilasyon işlemi için özellikle hazırlanan lazer ışınları ile tüy köklerinde ki melanin pikmenti hedef alınır. Bu işlem sırasında lazer ışınını emen melanin pikmenti ısınır ve çok geçmeden tekrar gelişmemesi için tahrip edilmiş olur. Tüylerde ki melanin pikmenti lazer ile yok edildiğinde ciltte her hangi bir zarar meydana gelmez çünkü tüylerdeki melanin pikmenti cilttekine göre daha konsantredir.

Eğer lazerli epilasyon işleminden tam olarak bir sonuç almayı hedefliyorsanız en az 4 seans bu işleme devam etmeniz gerekmektedir. Lakin şunu da belirtmek gerekir ki tüylerin yoğunluğuna, rengine ve cilt yapısına göre seans sayısı daha da artabilir. Ayrıca şunu da unutmayınız ki tüylerin bir çok gelişim evresi vardır. Bu evrelerin tam olarak bilinmesi ve tüylerin tamamen temizlenmesi için seans zamanlarını profesyonel ve bilinçli bir şekilde ayarlamak gerekir. Bilinçsiz bir ekip ile çalışma sonucu gereksiz seanslara girebilirsiniz, buda hem zaman hem para kaybına neden olacaktır.

Bu işlemden en hızlı ve başarılı sonuç alan kişiler cilt rengi açık ve tüyleri koyu olan kişilerdir. Bu işlemde kesinlikle hamile bayanların uygulamaması gereken işlemlerdendir.

Lazerli epilasyon yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

 • Lazerli epilasyon öncesi kesinlikle güneşlenmeyin, bronzlaşmayın. Bronzlaşmış cilde lazer uygulamak sakıncalı ve de sağlığa zararlıdır.
 • Lazerli epilasyon yaptırdıktan sonra en az 8 gün boyunca güneşle bire bir temastan kaçının, güneşlenmeyin.
 • Eğer ten renginiz çok açık veya çok koyu ise lazerli epilasyon yaptırmadan önce gerçekten bilgi sahibi olan bir uzmandan fikir alın.
 • Her seans sonrasında ciltte kızarıklıklar meydana gelebilir, bu kızrıklıklar çok geçmeden kaybolacaklardır.
 • Lazerli epilasyon işlemi kesinlikle bir uzmanlık işidir ve yeterince araştırma yapılmadan körü körüne uygulanabilir bir işlem değildir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Sorunları başlıklı makalemizde ciltte oluşan lekeler, Patpatyanın faydaları ve portakal suyunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 510 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. PETEK dedi ki:

  acısız ve kalıcı olanı en iyisi galiba.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com