Erik Faydaları

Erik Faydaları
Paylaş
 
loading...

Erik Yararları

2000’den fazla çeşidi bulunan erik, besin lifi bakımından en zengin meyvelerden biridir. Yüksek oranda C vitamini içermesi ve antioksidan bileşenleri sayesinde vücut direncinin arttırılmasında etkili olmaktadır. Erik yararları arasında, diyet listelerinin vazgeçilmez besini olması da sayılabilir. Aynı zamanda A ve K vitaminleri açısından da oldukça zengin olan erik, diğer gıdalardan alınan demirin emilimini arttırarak da sağlığımız üzerinde etkili olmaktadır.

Antioksidan Etkisi

Güçlü antioksidanlar içeren erik, hücreleri serbest radikallerin tahribatına karşı korumaktadır. Sarı ve kırmızı kabuklu eriklerin, yeşil eriğe göre daha fazla antioksidan içerdiği yapılan bazı araştırmalarla belirlenmiştir. Kanserden kap hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununda etkili olan serbest radikallerin hücrelerde oluşturduğu zararın eriğin yüksek antioksidan etkisi ile azaltılması mümkün olmaktadır.

Demir Emilimini Arttırıcı Etkisi

Yüksek oranda C vitamini içermesi nedeniyle gıdalar yoluyla alınan demirin vücut tarafından arttırılmasında etkili bir rol oynayan erik, demir eksikliği anemisinin kalp ritmi düzensizliği, erken doğum riski, çocuklarda gelişim geriliği gibi sorunların engellenmesinde de etkisinden bahsedilen besinlerdendir.

Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkisi

Besin lifi, sağlıklı bir sindirim sistemi başta olmak üzere obeziteden diyabete kadar pek çok sağlık sorununun önlenmesinde önem kazanmaktadır. Besin lifi, yağ ve karbonhidrat gibi sindirilmeyip direkt sindirim sistemine geçmektedir. Böylece sindirim sistemine yardımcı olan besin lifi bakımından zengin olan erik kronik olarak kabızlık sorunu yaşayanlara en çok önerilen meyvelerden biridir.

Kan Şekerini Dengeleyici Etkisi

Kırmızı erik, salında tatlı bir meyve olsa da düşük glisemik indeks değeri erik faydalarını arttırmaktadır. Kan şekerinde ani değişikliklerin önlenmesindeki etkisi sebebiyle Tip 2 şeker hastalarına tavsiye edilmektedir.

Kolesterolün Kontrol Edilmesinde Etkisi

Eriğin yüksek C vitamini içeriği, kolesterolün kontrol edilmesinde de yardımcı olmaktadır. Tek başına kolesterolü düşürmekte yeterli olmasa da; okside olmuş kolesterolün damar içinde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığına bağlı kalp hastalıklardan korunmada etkili olmaktadır.

Kemik Sağlığındaki Etkisi

K vitamini ve magnezyum minerali de erik yararları arasında sayılmaktadır. K vitamini ve magnezyum sayesinde diğer gıdalarla alınan kalsiyum vücut tarafından emilebilmekte ve kemik sağlığının korunmasında etkili olmaktadır. Özellikle menopoz döneminde kemik yoğunluğunun azalmasını önlemek için kuru erik tüketilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 495 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com