Fast Food Beslenmenin Zararları

Fast Food Beslenmenin Zararları
Paylaş
 
loading...

Fast Food Beslenmenin Zararları

Yoğun yaşam temposu içerisinde kişilerin beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Birçok kişi gün içerisinde ayaküstü atıştırmalık, yemesi kolay yemekleri tercih etmektedir. Ayaküstü yemek olarak bilinen fast food, gençler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Fakat bu beslenme şekli çocuk ve gençlerin gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Sürekli fast food besinler ile beslenme, ilerleyen dönemlerde sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Fast Food Besinler

Simit, döner, hamburger, soğuk sandviç, pizza, kızarmış patates gibi pek çok fast food besin bulunmaktadır. Özellikle gençler öğle yemeklerinde sıklıkla bu tarz yemekleri tercih etmektedir. Fakat fast food besinler, besin değerleri ve enerji açısından dengeli değildir. Bu da sağlık problemleri yaşanmasına neden olmaktadır.

Fast Food Beslenmenin Sağlık Üzerine Etkileri

Fast Food Beslenmenin ZararlarıFast food beslenme alışkanlığı şişmanlığın bir nedeni olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan yüksek enerjiler kişilerin şişmanlamasına neden olmaktadır. Fast food gıdalar içerisinde yüksek oranda hayvansal yağlar barındırmaktadır. Bu tür besin değerlerinin sağlıklı bir yaşam için sık tüketilmemesi gerekmektedir. Fast food beslenme zararları arasında koroner kalp hastalıkları ve kanser riskini de doğurmaktadır.Sürekli olarak fast food besin tüketildiğinde bağışıklık sistemi problemleri, kalp – damar hastalıkları, katarakt problemlerine neden olmaktadır.

Fast Food Gıdaların Vücuda Etkisi

Fast food gıdaların içerisinde kalsiyum oranı düşüktür. Çocuklar ve gençlerin gelişim ve büyüme dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçları fazladır. Bu dönemlerde fast food beslenme çocuklarda büyüme geriliklerine neden olmaktadır. Kadınlarda ise menopoz döneminde bu tarz gıdalar tüketilmemelidir. Yiyeceklerin posa içermesi bağırsaklar için oldukça önemlidir. Bağırsak sağlığını da olumsuz etkileyen fast food gıdalar ileri seviyelerde, bağırsak kanserine sebep olmaktadır. Sodyum içeren gıdaların özellikle gençler tarafından çok tüketilmemesi gerekir. İçerisinde yüksek oranda sodyum bulunan fast food besinler, mide kanserine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İşitme Kaybı Neden Olur? başlıklı makalemizde işitme kaybı, İşitme Kaybı Neden Olur ve işitme kaybı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 110 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com