Fındık kilo aldırır mı?

Fındığın Faydaları
Paylaş
 

Fındığın Faydaları

Fındık, Karadeniz bölgesinde daha çok yetiştirilir. Pastalara lezzet katar, yağı kullanılır. Hemen hemen her evde bulunan fındık, çocuklar tarafından da severek tüketilir. Fındık tüketimi ülkemizde oldukça fazladır. Gelişme çağındaki çocukların özellikle bolca tüketmesi önerilir. Beden ve zihin yorgun yorgunluğunu gidererek vücuda güç verir. İçeriğinde bol miktarda bulunan demir, kansızlığa, sindirim ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Fındıktaki tuz oranı normal suda bulunan tuz oranından daha düşüktür. Tuz bakımından düşük diyet listelerinde ve yüksek tansiyon problemi olan hastalarda fındık tüketimi önerilir. Fındık, protein içermektedir ve fındıkta bulunan protein miktarı tahıllar ve yumurtadakinden yüksek, kuru baklagiller ve ettekine ise neredeyse eşittir.

Fındığın Cinsel Yaşam Üzerindeki Etkisi

Atıştırmalık çerez dendiğinde akla ilk gelen kuruyemişlerden biri fındıktır. Ülkemizde oldukça bol miktarda bulunduğu için aynı zamanda ucuz bir atıştırmalıktır. Fındık cinsel hayatı da olumlu yönde etkilemektedir. Fındıkta bol miktarda arginin bulunur. Arginin damar duvarını güçlendirir. Kanı inceltir, kan basıncını düşürüp dolaşımı hızlandırır. Bunun yanı sıra damar duvarında nitrik asit yapımını arttırır.  Bu da cinsel bölgeye daha çok kan gitmesi yani damarların kanla dolarak şişmesi anlamına gelir.

Fındık Kolesterolü de Düşürüyor

Ülkemizde mutfak kültürümüzden kaynaklanan kilo sorunları ve kolesterol problemi pek çok kişinin ortak derdidir. Fındık bu konuda da yardımcı bir kuruyemiştir. Fındığın kalp ve damar dostu olduğunu düşündüren özelliği, fitosteroller açısından zengin olmasıdır. Fitosterol bitkisel kolesterol olarak bilinir. Vücuda alındıklarında hayvansal gıdalardaki zararlı kolesterollerin emilimini engellerler ve bu sayede kandaki kolesterolün azalmasına yardımcı olurlar. Fındık bu özelliği ile doğal bir kolesterol savaşçısıdır. Fındık posa bakımından da zengindir. Posa bakımından zengin yiyecekler vücutta kolesterol ve şeker dengesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kalın bağırsak kanserini önler ve kabızlığı engeller.

Fındığın Kansere Faydası

Son yılların korkulu rüyası kanser her geçen gün artarak yayılmaya devam ediyor. Kansere sebep olarak kimileri doğallıktan uzak beslenme düzenini, kimileri teknolojik ürünlerin hayatımızın her alanına girmesini gösteriyor. Kanser tedavisinde her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıksa da henüz tedavi için kesin yöntemler bulunamamıştır. Fındığın FaydalarıBu sebeple insanlar kanserden kurtulmanın değil, kansere yakalanmamanın çarelerini aramaktadır. Bu arayışların vardığı noktalardan biri de fındık tüketimidir. Fındık, kalp krizine karşı koruyucu bir vitamin olan E vitamini açısından zengin bir kuruyemiştir. Her gün çekinmeden bir avuç fındık tüketilebilir. Bu tüketim miktarı kansere ve kırışıklıklara karşı koruyucu olacaktır. İçeriğindeki bol miktarda doymuş yağ sayesinde kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırarak kalp hastalıklarını önler. Fındık, ellagic adlı bir asit içermektedir. Bu asit kanserli hücrelerin kendilerini öldürmeleri anlamına gelen süreci başlatır. Fındık ayrıca kalp ve kanser hastalıklarının önlenmesinde önemli etkiye sahip E vitaminini de yüksek miktarda içerir.

Fındığın kansere faydası: Fındık birçok derde deva olduğu gibi kanser üzerinde de fayda sağlamaktadır. Özellikle mesane kanseri hastalığına meyilli olan kişilerde kanseri önlemeye karşı yardımcı olmaktadır. Bu durum mesane kanserinin başlangıç aşaması için geçerlilik göstermektedir. Fındığın içerisinde bulunan yüksek miktarda E vitamini sayesinde kansere karşı önleyici etki yaratmaktadır. Fındığın kansere faydaları sadece mesane kanseri ile sınırlı kalmamaktadır. Bunun yanı sıra diğer kanser türleri üzerinde de fındığın yararları bulunmaktadır. İçerisinde bulunan manganez fındığa bu özelliği kazandırmaktadır.

Fındığın Astıma Faydası

Astım hastalığı 7’den 70’e birçok insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. İlaçlarla tedavisi mümkün olan bir hastalık olsa da kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. Son yıllarda yeni doğan çocukların büyük bir kısmı astım hastalığı taşımaktadır. Doru ve düzenli beslenme ile astım krizlerinin azaltılabileceği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Fındık, tüketiminde aşırıya kaçılmamak kaydıyla astım hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında yerini almıştır.

Fındığı Ne Kadar Tüketmek Gereklidir?

Fındık, diğer çerezler gibi bol miktarda yağ içerir, %80’İ yağdır. Bu yağ sağlıklı olsa bile sonuçta kalori demektir. Diyetisyenler, kalp rahatsızlığı olanların her gün avuç içi kadar fındık yenmesi gerektiğini söylüyor. Her şeyin azı yarar, çoğu zarar sözünden hareketle fındık tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerektiği unutulmamalıdır.

Fındığın sindirim sistemine faydası

Fındık içerisinde bulunan besin değerleri sayesinde birçok hastalığa çare olabilmektedir. Bu çarelerinden biri de sindirim sistemi üzerinde gerçekleşmektedir. Fındık bünyesinde olan mineral sayesinde sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olmaktadır. Mineral; manganez, kolesterol, enzim etkinleştirici ve yağ asitlerinin sentezlenmesi üzerinde fayda sağlamaktadır. Bu da sindirim sistemini sürekli olarak aktif halle tutmaktadır.

Fındığın saça faydası

Fındığın saça faydası saçın rengini değiştirme üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle saçı kahverengine çevirmek için fındık en etkili çözümler arasında yer almaktadır. Fındık bunun yanı sıra saçları besleyici özelliğe de sahiptir. Kuru ve yıpranmış halde bulunan saçlar için fındık canlandırıcı bir etki meydana getirmektedir. Bunun için saça uygulanabilecek fındıkla hazırlanan bakım kürleri bulunmaktadır. Fındıklı saç bakım kürleri hakkında detaylı bilgi almak için pek çok yazı okumak faydalı olmaktadır.

Fındık kaç kaloridir?

Fındık içerisinde bulunan besin değerleri sayesinde vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır ve enerji verici özelliğe sahiptir. Fındığın FaydalarıKalori olarak bakıldığında bir avuç fındık yaklaşık olarak iki yüz kırk kalori gelmektedir. Bu kalori miktarı kavrulmuş fındık için daha farklı olmaktadır. Buna göre bir avuç kavrulmuş fındığın kalorisi ortalama iki yüz atmış üç kaloridir. Görüldüğü üzere fındık kalori açısından oldukça zengindir. Bu nedenle fındığı yeterli düzeyde tüketmek gerekmektedir. Kavrulmuş fındığın kalorisi daha yüksek olduğundan dolayı onun yerine çiğ fındığı tercih etmek sağlık açısından daha uygun bulunmaktadır. Yeterli miktarda tüketildiği sürece fındık kalp sağlığını da koruyucu etki meydana getirmektedir.

Fındık kilo yapar mı?

Formunun düşünen kişiler için fındığın kilo yapıp yapmadığı merak konusu olmaktadır. Fındık yapısal olarak incelendiğinde içerisinde bol miktarda yağ bulunmaktadır ve kalori açısından oldukça zengindir. Sayısal olarak bakıldığında fındıkta yaklaşık yüzde kırk beş oranında doymamış yağ bulunmaktadır. Bu nedenle fındık fazla tüketildiği takdirde kişilerde kilo alımına sebep olabilmektedir. Özellikle kilo almak isteyen kişilerin bol bol fındık yemeleri uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Kilo vermek isteyen ve diyet yapan kişiler ise fındığı sınırlı sayıda tüketmelidir. Bu rakam genelde günde dört tane fındık olarak belirlenmektedir.  Görüldüğü üzere önerilen miktarda tüketildiği takdirde fındık kilo için herhangi bir risk faktörü yaratmamaktadır.

Fındık neye iyi gelir?

Fındığın yarar sağladığı pek çok alan bulunmaktadır. İçerisinde bulunan besin değerleri vücudun ayrı ayrı pek çok bölümüne katkı sağlamaktadır. Fındıktaki E vitamini koroner kalp hastalığına karşı faydalı olmaktadır. İçerinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardım etmektedir. Bunun haricinde her gün bir avuç fındık yemek çocuklar için de etkilidir, çocukların sağlıklı gelişimi için fındık yemeleri tavsiye edilmektedir. Fındığın iyi geldiği diğer bir sağlık sorunu ise kolesteroldür. Yüksek kolesterolü bulunan kişilerin fındık tüketmeleri gerekmektedir. Fındığın birçok hastalık üzerinde faydalı olması uzmanların fındık üzerinde yaptığı araştırma sayılarının da artmasına yol açmaktadır. Böylece fındığın duyulmayan pek çok faydası keşfedilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Elmanın Faydaları başlıklı makalemizde elma kilo aldırır mı, elma kilo verdirir mi ve elma zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 630 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com