Folik Asit Kilo Aldırır mı?

Folik Asit Kilo Aldırır mı?
Paylaş
 
loading...

Folik Asit Kilo Aldırır mı?

Vitamin eksikliği durumunda, vitamin hapları destekleyici olarak tüketilmektedir. B grubu vitamini, vücut için önemli ve eksiklik durumunda gündelik hayatı da etkileyen önemli bir vitamindir. B grubu vitamin içeren folik asit, özellikle planlı hamileliklerde hamilelik öncesi ve çoğu hamile bayan tarafından tüketilmektedir. Bunun nedeni hamilelik döneminde vücudun folik asit ihtiyacının artmasıdır.

Folik Asit Kullanımı

Birçok hamile bayan hamile kaldığını öğrendiğinden itibaren folik asit kullanımına başlamaktadır. Folik asit kullanımının en önemli sebebi, hamilelikte vücutta duyulan folik asit ihtiyacının artması ve eksiklik durumunda bebeğin ciddi zarar görmesidir. Planlı gebelik düşünen anne adaylarına birçok kadın doğum uzmanı, hamilelik öncesinde vitamin hapı olarak folik asit önermektedir. Vücutta oluşan folik asit eksikliğinin besinlerden karşılanması mümkün değildir. Bu nedenle vitamin hapları gerekli olmaktadır. Fakat birçok folik asit kullanan kişi kilo artışından şikayet etmektedir.

Folik Asitin Kilo Üzerindeki Etkisi

Folik asit, özellikle anne adayları için büyük önem taşımaktadır. Folik asit eksikliği, bebek ölümlerine ve ciddi doğum sakatlıklarına yol açtığından önemsenmelidir. Birçok bayan kilo aldırdığı iddiası ile folik asit haplarına ön yargı ile yaklaşmaktadır. Fakat uzmanlara göre doğru kullanıldığında hiçbir vitamin hapı, kilo aldırmaz. Eğer folik asit kullanımı sırasında kilo alma yönünde şikayetleriniz bulunuyorsa, bu yanlış beslenme, varsa diğer kullandığınız ilaçlardan dolayı oluşmaktadır. Folik asit hapları kullanılırken sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.

 

Bir önceki yazımız olan 1 Haftalık Yılbaşı Öncesi Kahvaltısı başlıklı makalemizde diyet kahvaltı menü, kış kahvaltısı nasıl olmalı ve sağlıklı bir kahvaltı için hangi besinler tercih edilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1193 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com