Folik Asit

folik asit hangi besinlerde bulunur
Paylaş
 
loading...

Folik Asit

Gebelikten korunmaya son vermenizle gebeliğinizin 12. haftası arasındaki sürede folik asit desteği almanız gerekmektedir. Folat ya da folasin diyede bilinen folik asit, B vitaminleri grubunda yer alır. Spina bifida, anasefali gibi sinir borusu hastalıklarını önlediği bilinen bir kaç vitaminden biridir. Bebeğin omurgasını oluşturan sinir borusu gebeliğin hemen başlangıcında gebe kaldığınızı daha anlayamayacağınız sırada gerçekleşir. Folik asit düzeyi yeterli olmadığında sinir borusu boyunca doku kaynaşması tam gerçekleşmeyebilir. Bu da omuriliğin açıkta kalmasına ve bel açıklığı diye bilinen durumun ortaya çıkmasına sebep olur. Anensefalili bebekler ise beynin bütünü ya da büyük bir bölümü gelişmediği için doğduktandan hemen sonra ölürler.

Folik Asit Kaynakları

Folik asit desteği arttılıldığında bel açıklığı olgusunun yüzde yetmiş oranında ortadan kalkması durumu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ispanak semizotu, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle turunçgiller gibi meyveler, kuru fasülye, nohut gibi baklagiller, buğday özü, özellikle malt hülasası gibi mayalı yiyecekler ve yumurta sarısı doğal folik asit kaynaklarıdır. Sebzeleri buharda hafifçe pişirerek ya da çiğ yemeye çalışın. Ekmek, pirinç makarna ve kahvaltılık tahıllar gibi taneli ürünlerde folik asit kaynaklı besinlerdir. Yinede folik asit için yalnızca doğal besinlere bel bağlamayın. Durumu güvenceye almak için, gebe kalmaya karar verir vermezvücudunuzu folik asitle beslemeye başlamalısınız. Çoklu vitamin tabletlerindeki folik asit genellikle bebeğinizi korumaya yetecek düzeyde değildir. Spina bifida tehlikesinin önüne geçmek için hergün mg lık bir folik asit tableti almalısınız. Reçetesiz satılan bu ilaçları eczaneden kolaylıkla alabilirsiniz. Daha önce sinir borusu kusuru olan bir bebek dünyaya getirdiyseniz aynı kusuru taşıyan ikinci bir doğum olasılığınız daha yüksektir. Bu durumda  doktorunuz oldukça yüksek dozlarda örneğin günde mg folik asit almanızı önerecektir.

Bebeğiniz gelişirken folik asit desteği alırsanız bebeğinizin normal gelişim gösterme şansı artacaktır. Folik asit almaya gebe kalmadan önce başlamalı ilk 12 haftası boyunca sürdürmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 478 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com