Frenk İncirinin Faydaları

Frenk İncirinin Faydaları
Paylaş
 
loading...

FRENK İNCİRİNİN FAYDALARI

Dikenli incir, eşek inciri frenk yemişi gibi pek çok farklı isme sahip olan frenk inciri daha çok sıcak bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde Adana, Antalya, Mersin ve çevresinde yoğun olarak yetiştirilen ve tüketilen bir meyvedir. Şekil olarak armuda benzeyen frenk incirinin etrafı isminden de anlaşılacağı üzere dikenlerle kaplıdır.

Frenk İnciri Nerede Bulunur ve Nasıl Tüketilir?

Daha çok taze olarak tüketilen frenk inciri jöle ve votka yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda suyu da içilebilen frenk inciri çok hoş bir tada sahiptir. Tercihen soğuk olarak tüketilen frenk inciri yol kenarlarında veya sokaklarda satıcılar tarafından buzla birlikte satılmaktadır.

Frenk İnciri Besin Değeri

İçeriğinde C vitamini ve pek çok farklı mineraller bulunduran frenk incirinin en önemli özelliği ise 8 farklı esansiyel amino asidi bünyesinde bulundurmaktadır. Bu özellik onu diğer meyve ve sebzelerden ayırmaktadır.

Frenk İncirinin Faydaları

  • İçindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu daha diri tutar.
  • Frenk inciri sindirim sistemine son derece iyi gelen bir meyvedir. Kabızlık sorununa birebir olduğu söylenen frenk inciri bağırsakların da çalışmasını düzenler.
  • Cilt sağlığı içinde faydalı bir meyve olan frenk inciri, daha parlak ve daha kırışıksız bir cilde kavuşulmasını sağlar.
  • Kas dokusunda bulunan bağları güçlendirir. Bu nedenle sporcular tarafından tercih edilen bir meyve haline gelmiştir.
  • Frenk inciri çok iyi bir antioksidandır. Yani frenk inciri tüketirseniz vücudunuzdaki zararlı organizmalara kolayca dışarıya atılabilir.

Frenk İncirinin Zararları

Frenk incirinin çekirdekleri son derece zor sindirildiği için fazla yenmesi durumunda mide ağrısı ve bağırsak tıkanıklığı gibi şikayetlere yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 316 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com