GEBRE OTUNUN FAYDALARI

GEBRE OTUNUN FAYDALARI
Paylaş
 
loading...

GEBRE OTU

Gebre otu yani diğer adıyla kapari, toplumumuza uzak olmakla beraber şifalı bir bitki olması sebebiyle vücuda pek çok faydası vardır. Daha çok denize kıyısı olan ve ılıman bölgelerde yetişen gebre otu, ülkemizde Batı Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Kapari vücuda sağladığı faydaların yanı sıra yangına karşı dayanıklı olması sebebiyle yangın çıkması olası olan yerlerde, yangının hızla yayılıp büyümemesi için de yetiştirilmektedir.

Gebre Otunun Besin İçeriği ve Kullanım Alanları

Gebre otunun özellikle tomurcuk kısmı tam bir sağlık deposudur.  Gebre otunun içeriğinde bu bitkiyi sağlık deposu haline getiren fosfor, demir, selüloz ve protein gibi maddeler vardır. Konservesi ve çayı yapılan gebre otu, aynı zamanda ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Çok lezzetli bir bitki olan gebre otu salatalarda ve balık yemeklerinde de kullanılmaktadır.

Gebre Otunun Faydaları

  • Gebre otu bağırsak ve midenin çalışmasını düzenleyerek sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Gebre otu henüz menopoz dönemine girmemiş kadınların en büyük problemi olan adet düzensizliğinin giderilmesini sağlar.
  • Gebre otu cinsel gücü arttırması sebebiyle de çocuğu olmayan evli çiftler tarafından da tercih edilmektedir.
  • Gebre otunun romatizmadan veya günlük yaşantıdan kaynaklı baş, bel ve eklem ağrılarını giderici etkisi vardır.
  • Ülser tedavisinde kullanılan bir bitkidir.
  • MS hastalığı için tam bir şifa kaynağı olan gebre otu, sabah ve akşam kaynatılıp her gün aç karnına içilirse, hastalık gerileme aşamasına geçer.

 

Bir önceki yazımız olan Avakado Yağının Faydaları başlıklı makalemizde avakado yağı cilde faydaları, avakado yağı faydaları ve avakado yağı ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 421 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com