Geven Otunun Faydaları

Geven Otunun Faydaları
Paylaş
 

Geven Otunun Faydaları

Baklagiller familyasına ait bir bitki olan geven otu çok uzun yıllar yaşayabilen bir bitkidir. Türkiye’de çok yaygın olarak yetiştirilen bir bitki olan geven otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. İlaç yapımında kullanılan ve adı zamk olan madde geven otundan elde edilmektedir. Geven otundan aynı zamanda deri ve tekstil sanayisinde de faydalanılmaktadır.

Geven Otunun Kullanım Alanları ve Besin Değeri

Eskiden ısınma amaçlı ve hayvanları besleme amaçlı kullanılan bir bitki olan geven otu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda farklı şekillerde işlenerek insan sağlığına da faydalı bir bitki olduğu saptanmıştır. Geven otunun çayını yaparak tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda geven otundan elde edilen bal da tüketilmektedir. Selenyum açısından zengin bir bitki olan geven otu aynı zamanda çeşitli mineral ve vitaminler açısından da son derece zengin bir bitkidir.

Geven Otunun Faydaları

 • Geven otu kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken aynı zamanda kullanan kişiyi kalp ve damar hastalıklarına karşı da korur.
 • Geven kökünün suda haşlayıp suyunu süzdükten sonra balla birlikte içebilirsiniz. Bu karışım mide iltihabına son derece iyi gelmektedir.
 • İdrarda proteinin toplanmasını engelleyerek prostat hastalığına karşı vücudu korur.
 • Bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan geven otu, aynı zamanda iştahsızlık çeken hastalar içinde kullanılabilir.
 • Akciğer hastalıklarıyla birlikte oluşabilecek nefes darlığına iyi gelir.
 • Geven otu aynı zamanda dalak ve böbrekle ilgili hastalıklara da iyi gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Avakado Yağının Faydaları başlıklı makalemizde avakado yağı cilde faydaları, avakado yağı faydaları ve avakado yağı ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 880 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Perihan dedi ki:

  nefes darlığına iyi gelir

 2. İmran dedi ki:

  Geven otunu kullanan var mı acaba

 3. Ecem dedi ki:

  Geven otu hangi illerimizde yetişiyor??

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com