Gıda Zehirlenmesi

Paylaş
 

Mikroorganizmaların Bozduğu Gıdaların Tüketilmesi Sonucu Görülen Rahatsızlık: Gıda Zehirlenmesi

 

Ağız yoluyla aldığımız besinlerin içerisinde her zaman gözle görülmeyen mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu besinler aracılığı ile insan bedenine zararlı olan mikroorganizmalar (bakteri, parazit ve mantarlar) vücut içerisine girebilmektedir. Vücuda giren bu mikroorganizmalar toksinlerini de dışarı bırakmasıyla beraber gıda zehirlenmesi adı verilen bir durum ortaya çıkar.

Gıda zehirlenmesi genellikle bozulmuş gıdaların tüketilmesi ile beraber 2-3 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür bozulmuş gıdalarda Salmonella, Campylobacter, Escherichia ve Listeria isimli toksin barındıran bakteriler vardır ve dışarı salgı bırakarak zehirlenmeye yol açarlar. Bu bakteriler gıdalara hayvanlardan geçmektedir.

 

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri Nelerdir ?

 

Gıda zehirlenmesi toksin içerikli bakteriler veya onlarla kirlenmiş gıdalar ile insanlara bulaşmaktadır. Gıda zehirlenmesinin nasıl meydana geldiği 3 grup altında incelenebilir.

 

Bakteriyel Gıda Zehirlenmesi:

İnsanlarda meydana gelen gıda zehirlenmelerinin en yaygın sebebi bakteriyel nedenlidir ve bakterilerin toksinlerini bırakmasıyla ortaya çıkar. Bu gıda zehirlenmeleri doğrudan bakterinin toksinlerini vücuda alarak ya da bu toksinlerin yerleştiği gıda maddelerinin vücuda alınması ile görülmektedir. Bu zehirlenmelerin başında Salmonella bakterisi gelir ve tifo adı verilen hastalığa neden olur.

Bakteri Nedenli Olmayan Gıda Zehirlenmesi:

Bu gıda zehirlenmesine mantarlar, parazitler, ağır metaller ve hayvan toksinleri neden olarak gösterilebilir. Mantarların meydana getirdiği gıda zehirlenmelerine ekmek,peynir ve meyve gibi besinlerin tüketilmesi durumunda rastlanır. Özellikle midye, ton balığı ve karides gibi deniz dibinde yaşayan hayvanlarının tüketilmesi arseniz, kurşun ve civa gibi ağır metalleri içerdiğinden dolayı gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir.

 

Virüslerin Neden Zehirlenmeleri:

Bazı virüs türleri sindirim sistemine yerleşerek burada enfeksiyona neden olabilir ve gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Genellikle Hepatit A, Hepatit E, rotavirüs ve norovirüs etkenlerinin neden olduğu gıda zehirlenmeleri bir tanı olarak değil viral enfeksiyona bağlı gıda zehirlenmesi olarak bahsedilir.

 

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir ?

 

Gıda zehirlenmesi yaşayan kişiler etkenin vücuda girmesinden sonra yaklaşık 3 saat içerisinde birtakım belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtileri yaşayan kişilerin derhal bir uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Gıda zehirlenmesi durumunda hastalarda ortak olarak görülen sindirim sistemi problemleri görülür. Bulantı ve kusma ile başlayan bu belirtiler ilerleyen saatlerde kramp, karın ağrısı, ishal ve yorgunluk gibi tipik belirtilere dönüşür. Bu belirtileri göstermeye başlayan kişiler, tedavi ile birlikte toksini attıkları için genellikle birkaç gün içerisinde iyileşir. Bakteri nedenli olan stafilokok zehirlenmeleri durumunda kişi bu belirtileri hafif gösterir ve genellikle ertesi gün iyileşir.

 

Gıda zehirlenmelerinin belirtileri genel olarak hafif seyirlidir ve uygun bir tedavi ile kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Ancak bazı durumlarda kişiler şiddetli karın ağrısı ve ishal gibi bulgular gösterebilir. Bu durumda başka komplikasyonların ortaya çıkmaması için hastalara acil müdahale yapılması gerekebilir.

 

Gıda Zehirlenmesinin Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

 

Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilere yapılacak çeşitli kan ve gaita testleri ile bakteri toksinlerinin varlığı araştırılabilir. Toksinler bulunmuş ve hasta beraberinde ishal, bulantı ve ateş gibi belirtiler gösteriyorsa gıda zehirlenmesi tanısı konulabilir. Bu testler genellikle antibiyotik tedavisine başlanacaksa kültür oluşturulmasında ön bilgi amaçlı yapılır.

Gıda zehirlenmesini hafif geçiren hastalarda tıbbi tedaviye gerek duyulmamaktadır. Fakat hasta kustuğu ve ishal olduğu için çok miktarda sıvı ve elektrolit kaybetmektedir. Bunun için hastaya bol sıvı takviyesi yapılmalıdır.

Maden suyu tüketimi elektrolit dengesizliğini ortadan kaldırırken 3 litre ve fazlası su tüketimi sıvı kaybının getirdiği dehidratasyon riskini ortadan kaldıracaktır. Hastalara 1 litre suya 8 yemek kaşığı kadar şeker ve 1 yemek kaşığı tuz koyularak hazırlanan karışım vererek hastanın kendisini toparlaması sağlanabilir.  Bu bakım tedavisi acil servis Hastaneleri İstanbul tarafından uygulanabileceği gibi evde de uygulanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 42 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com