Glutenin Zararları Nelerdir?

Glutenin Zararları
Paylaş
 
loading...

Glutenin Zararları Nelerdir?

Glutenin Zararları Nelerdir konusunu incelemeye başlamadan önce Glutenin ne olduğunu açıklayalım. Protein gruplarının içinde yer alan glüten özellikle tahıllarda en çok buğdayda görülürken diğer tahıllarda da yer alabilir. Sahip olduğu yüksek esneklik özelliği nedeniyle gıda sektöründe jelatın maddesinin en önemli rakibidir. Türkiye’de özellikle Fırat ve Dicle havzasında bulunan yabani otları melezleştirerek glüten içeren tahıllar üretilir. Tamamen doğal koşullarda üretilmesine rağmen içerdiği toksite maddelerden dolayı yabancı protein gruplarının da içinde yer alır.

Çölyak Teşhisi

 Gluten maddesi insanlarda çoğu zaman normal olarak sindirilebilmektedir. Ancak nadiren olsa da bazı insanlar sindirim yapamaz ve alerjik semptomlara rastlanabilir. Bu hastalığa çölyak hastalığı denir. Gluten farklı protein gruplarının bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir sistemden oluşur. Gluteni oluşturan protein gruplarını Prolaminler ve glutelinler olarak ikiye ayırabiliriz. Çölyak hastalığını prolaminler içinde bulunan gliadin maddesi tetikler ve glüten hassasiyetine yol açar. Çölyak hastalığına yakalanan insanların midesinde bu proteine karşı antikor meydana gelir.

Çölyak Hastası Gluten Yerse Ne Olur?

Glutenin zararları arasında Çölyak hastası olan kişiler için tehlike sinyalleri çalar. Çölyak hastaları gluten içeren gıdalar tükettiklerinde ince bağırsaklarında tahribat meydana gelir. İnce bağırsaklarda bulunan ve emilim sağlayan yapılar bu tahribat sonucunda kaybolur. Sindirilen gıdalardaki ihtiyaç duyulan besin maddeleri bu emilimi sağlayan yapılar sayesinde kana karışmaktadır. Bu yapılar yok olduğunda tüketilen besin maddelerinden fayda sağlanamaz. Çölyak hastalığı bebeklik döneminde ilk tahıl tüketiminde kendini belli edebileceği gibi hayatın herhangi bir evresinde de ortaya çıkabilir.

Glutenin Zararları ve Semptomları

Glutenin zararlarını ve glütene duyarlılığı anlamanın bazı semptomları vardır. Bu semptomlar; kansızlık, kemiklerde hassasiyet ve kolay kırılma, dışkıda yağ gözlemi, karın ağrısı, ishal, kabızlık, deride karıncalanma, renk değişikliği, kilo kaybı, kronik yorgunluk.

Çölyak hastalığına kısaca gluten hassasiyeti de diyebiliriz. Gluten hassasiyetinin bilinen herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak korunma yolu vardır. Bu hastalığın semptomlarından korunmanın en önemli yolu, glütensiz diyet uygulamaktır. Bunun içinde buğday, arpa, çavdar gibi bazı tahıllardan uzak durmaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 410 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com