Görgü Kuralları

Görgü Kuralları
Paylaş
 
Görgü Nedir?

Sürekli olarak kullandığımız toplumumuzun değer yargıları arasında önemli yer tutan görgü nedir? Toplumun görgü kuralları olarak kabullendiği değerleri ihmal etmemek insani ilişkilerin en ileri düzeyde olmasını sağlamaktadır. Hemen her ortamda dikkat edilmesi gereken görgü kuralları nelerdir, yemekte, okulda ve günlük yaşam içerisinde neden bu kadar önemlidir. Ahlak kurallarının bir bölümünün aşıldığı durumlarda ise görgüsüz gibi hitaplara maruz kalınabilmektedir. Eskiler ne doğru söylemişler edep bir tacimiş nuru hüdadan giy ol tacı emin ol her beladan. Bu söz tam anlamıyla ahlak kuralları ve görgü kurallarının yaşam içerisindeki önemi ve vazgeçilmezliği konusunun önemini oldukça detaylı olarak ortaya koymaktadır. Günlük yaşamda toplum içerisindeki davranış ve tutumları düzenleyen kurallar topluluğuna görgü kuralları ismi verilmektedir. Fazla abartıya kaçmak kadar bu tür kuralları hiçe saymak sosyal ilişkilerde sorun oluşturacaktır.

Görgü kuralları

Görgü kuralları nelerdir, karşılıklı eleştiriler yapılırken öfke kontrolü çok önemli görgü kurallarını aşmadan karşımızdaki kişinin durumunu göz ardı etmemek gerekir. Diğer insanların hoşlanmayacağı davranışlardan kaçınılmalıdır. Karşılıklı ziyaretlerde dikkatli davranmak özellikle zaman sınırlandırmasına riayet etmek gerekir. Özür dilenmesi gereken durumlarda ihmalkar davranmamak karşıdaki kişinin haklarına saygı duymak çok önemlidir. Verilen sözlerde aynı şekilde önemlidir, karşılıklı güven duygusunun yıpratmamak için duyarlı davranmak gerekmektedir. Çevremizdekilere negatif enerji verecek konuları tartışmak yerine daha olumlu görüşlerin ön plana çıkacağı konular özerinde durmak kendimizi ve çevremizi olumlu yönde etkileyecektir. Güler yüz çok önemli bir unsurdur, sürekli asık surat insanlara itici gelecektir.

Yemekte görgü kuralları

Yemek sofrası misafirlerimizin rahat etmeleri için ikramlarımız kadar hitaplarımızın çok önemli olduğu ortamlardır. İkram yapılırken çok kibar ve nezaket içeren ifadeleri kullanmak seçim yapmaları konusunda ısrarcı tavırlardan kaçınmak gerekmektedir. Yemeklerin en iyi ve güzel bölümlerini misafirlerimize ikram etmek gerekir. Yemek yerken konuşmak gereğinden fazla gülmek hoş karşılanmayacağı için mutlaka dikkat edilmelidir. Ağzımızda lokma varken konuşmaya çalışmak görgüsüzlük ve çevreye saygısızlık olarak görülecektir. Yemekli ziyaretlerde zamanı iyi tayin etmek gerekir gelir gelmez sofraya oturmak veya sofradan kalkar kalmaz ziyareti sonlandırmak yerine aradan uygun zamanın geçmesini beklemek gerekir. Ziyaretlerin daha önce haberli olması çok önemlidir, çat kapı ziyaretlerde ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Okulda görgü kuralları

Öğrencilik yaşamında aynı şekilde kişinin kendi kendisine dikkat etmesi ve yaşına ve durumuna uygun olarak davranışlarda bulunması gerekir. Öğrencilikte görgü kurallarının ihmal edilmesi itici ve öğrenci grupları tarafından kabul görmeyen kişi olmaya neden olacaktır. Kibarlık yaşamımızın her döneminde olduğu kadar, öğrencilik yaşamında çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Ahlak kuralları ve görgü kuralları neden önemlidir, kısacası toplumun gözünde olan değer yargısı ve sosyal yaşamın gerekliliklerinin en iyi şekilde karşılanması için çok önemlidir.

Görgüsüz ne demek

Anlatılanların ışığında ahlaki kuralları ve iletişimde yapılan hatalar kişinin görgüsüz olarak nitelendirilmesine neden olacaktır. Görgü kurallarını hiçe sayan bir tutum içerisinde olanların sosyal yaşamda yalnızlık içerisinde kalamak kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yapmadan Zayıflama Yöntemleri başlıklı makalemizde diyet yapmadan kilo vermek için, Diyet Yapmadan Zayıflama Yöntemleri ve diyetsiz zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com