Göz Sağlığı

Göz Sağlığı
Paylaş
 
loading...

Göz Sağlığı

Vücuttaki en önemli organlardan biri olan gözün sorunlara ve hastalıklara karşı korunmasında doğru yolları tercih edebilmek ve uygulayabilmek büyük öneme sahiptir. Göz kuruluğu,  retina yırtılması, kanama, kanal tıkanıklığı gibi hastalıklar ve yakını görememe, ağrı, sulanma, kaşıntı gibi çok sayıda sorunlarla karşı karşıya olan göze nelerin zarar verdiğini ve neyin fayda sağladığını bilerek hareket etmek bu tehdit unsurlarına karşı büyük bir savunma sağlayacaktır.

Günümüzde özellikle bilgisayarın kullanımının artışıyla beraber göz kuruluğu ile çok sık karşılaşılmaktadır. Korneayı koruyup besleyen göz yaşları salgısının yetersiz kalması veya kalitesinin düşmesi nedeniyle yaşanan göz kuruluğu hastalığı batma, yanma gibi belirtilerle anlaşılmaktadır. Nemli ortamlarda bulunmak,  aşırı sıcak ve yoğun dumana maruz kalmamak ayrıca televizyon ve bilgisayar gibi gözü yoran aletlerle uzun süre zaman harcamamak ve gözü sık sık dinlendirmek bu ve bunun gibi bir çok göz hastalığının önünü kesecektir. Ayrıca göz damlaları ve jel ilaçlar sayesinde hafif göz kuruluğu ortadan kalkmaktadır. A vitaminin eksikliğinde ve doğum kontrol hapı gibi ilaçların kullanımında da göz kuruluğu olduğunu unutmamak gerekir.

Kalıtsal ancak çekinik olarak anne ve babadan çocuğa geçen miyopi ve hipermetropi, yirmili yaşlara kadar gelişmeye devam eden göz hastalıklarıdır. Uzağı görmekte zorlanan çocuğun miyopi, yakınındakini okumakta zorlanan çocuğun ise hipermetropi ihtimaline karşı erken yaşta muayene olmasında ve tanı konmasında yarar vardır. Aksi durumda ise görmekte çektiği zorluklar ilerleyen yaşlarda daha da artar.

Genellikle doğuştan olan astigmatizma olgun insanların %90′ında düzeltilmesi kolay olmayan bir göz hastalığı olduğu için erken yaşta tanı konmasında büyük önem vardır. Bunun dışında gözün saydam tabakasında meydana gelen iltihaplanmalar sonucu da oluşan bu hastalık gözde, döz kürelerinde ve başta ağrılara da sebep olmaktadır. Saydam tabakanın iltihaplanmasının önlenmek içinse cam parçası, tırnak darbesi gibi tramvalara karşı dikkatli olmak gerekir. Ayrıca enfeksiyon kapan gözde oluşan yaraların tanınması ve hemen tedavi edilmesi çok önemlidir. Gözde uçuk çıkması sonucu bir çok saydam tabaka iltihabı olduğunu düşünürsek uçuğu küçümsememekte yarar olacaktır. Bronzlaştırıcı lamba altındayken korunma gözlüğü takmak, morötesi ışınlarına maruz kalmamak ve alerji testleri yaptırarak gözde alerjiye yol açanın ne olduğunu bilmek de göz sağlığı için çok önemlidir.

Özellikle yaşlılarda görülen kataraktın tüm yaş gruplarında rastalanan bir göz hastalığı olduğunu bilerek şeker gibi sistem hastalıklarına yol açan her türlü zararlı etmenden ve uyuşturucudan uzak durmak, göz yaralanmalarına karşı dikkatli olmak gerekir.

Sigara kullamının yanı sıra şeker hastalığı ve hipertansiyon, miyopi ve göz yaralanmaları, kortizonlu ilaçların uzun süre kullanımı sonucunda oluşan göz tansiyonu, bir ömür boyunca tedavi gerektirdiğinden oluşumuna sebebiyet veren bu faktörlerden korunmak gerekir. Hipertansiyoni şeker hastalığının yol açtığı diğer bir hastalık da gözün içinde meydana gelen ve görmeyi büyük derecede azaltan intravitrealdir. Tozlu ortamlarda bulunmak ve hijyene dikkat etmemek gözde sık sık enfeksiyon oluşmasına da neden olan gözyaşı kanal tıkanıklığını meydana getirir. Uykusuzluk, tozlu ve pis ortamlar ve yazları güneş altında çok kalmak gözde arpacık çıkmasına neden olur. Ayrıca vücuttan duş alarak atamadığımız virüslerin vücut direncimizin düşmesi ile gözde arpacık çıkmasına etki eder. Ayrıca yorgunluk ve uykusuzluk gözde sanki bir cisim girmiş gibi batma yaratarak rahatsızlık verir.

Göz sağlığınız için yapmanız gerekenleri yapılmadığı durumda sebep olduğu hastalıklarla beraber vererek göz sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Ayrıca göze iyi geldiği kanıtlanmış havuç,kayısı, mago, şeftali, kraz, üzüm çilek, portakal ve mandalina gibi meyveleri tüketerek görme kaybı riskinizi %36 oranında azaltabilirsiniz. Tüm bunların dışında yapabileceğiniz tek şey, gözün ışığın, ısının ve zararlı ışınların etkisinden korumanızı sağlayan göz sağlığına uygun olarak üretilmiş koyu renkli gözlükler kullanmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 701 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com