Gülsuyunun Faydaları

Gülsuyunun Faydaları
Paylaş
 
loading...

Gülsuyunun Faydaları

Taze gül yapraklarının arıtılmasıyla elde edilen bir bitkiden yapılan gülsuyu pek çok kişinin severek kullandığı pek çok şeye iyi gelen bir kokudur. Özellikle kalp hastalığı gibi birçok sağlık problemi için gülsuyu önerilmektedir. Gülsuyunun faydaları saymakla bitmeyen cilt ve saç bakımında da çok kullanılan güzel çiçeğin kokusu tercih edilen bir türdür. Saf gül suyu kullanan insanların ciltleri oldukça yumuşak ve pürüzsüz olmaktadır.  Hem antiseptik hem de anti bakteriyel özellikleri bulunan gülsuyu kozmetik ürünlerinin en başında gelebilmektedir. İçerdiği vitaminler ve antioksidan maddeler ile hoş bir kokuda yaymasıyla çok kullanılan bir üründür.

Gülsuyunun En Etkili Faydaları

 • Gülsuyu ciltte kızarıklık varsa giderir.
 • Gülsuyu ciltteki tıkanmış bütün gözenekleri açmaktadır.
 • Gülsuyunun iltihap giderici bir özelliği de vardır.
 • Gülsuyu ile daha iyi bir uyku uyursunuz.
 • Gülsuyu mat bir cilde sahipseniz parlaklık verebilir.
 • Gülsuyu ciltte gün boyu biriken yağı da temizlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Gülsuyu güneş yanıkları gibi şeyleri de geçirmek için kullanılabilir.
 • Gülsuyu anti bakteriyel olduğu için enfeksiyonlara karşı etkili olabilmektedir.
 • Gülsuyu kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir.
 • Dişleri güçlendirmek ve ağız kokusunu gidermek için gargara olarak kullanılabilmektedir.

Gülsuyu Nasıl Kullanılır?

Gülsuyunun FaydalarıHakiki bir gülsuyu ile cildinize çok fazla faydalar sağlayabilirsiniz. Gülsuyu nasıl kullanılır diye bir araştırma yaptık. Gülsuyu ile günlük olarak yüz temizlemek için pamuğa dökerek yüzünüzü silebilirsiniz. Makyaj pamukları ile birlikte gözaltı torbalarınıza sürdüğünüz zaman morarmaların aza indiğini görebilirsiniz. Banyo yaparken şampuanınıza katabilir ya da banyo sonrası saçlarınıza dökerek yumuşak bir saç elde edebilirsiniz. Badem yağı ile birlikte karıştırdığınızda nemlendirici bir etkiye sahip olduğunu göreceksiniz ve her bölümde kullanabilirsiniz.

Gül Yağının Faydaları

Gül yağı cildin güçlenmesine yardımcı ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. İleri yaşlardaki kadınlar için kozmetik ürünlerinde kullanılması tavsiye edilen gül yağının faydaları kırışıkları olan kişilerde fayda sağlamaktadır. Tahriş olmuş ya da alerji olmuş ciltte de kullanımı olumlu bir etki yaratmaktadır. Uçuk çıkması, egzama ya da benzeri olan her şikâyeti dindirmek ve aza indirmek için kullanabilirsiniz.

Gül Yağı Üretimi 

Uçucu bir özelliği bulunan yağlar genellikle hızlı bir şekilde buhar damıtma ile birlikte ayrıştırılmaktadır. Yani gül bitkisinin buharla buluşturularak bazı kokulu parçalarını almasını sağlayarak üretilmektedir. Buhar daha sonra soğutulmakta ve ortaya çıkarılan su ve yağ karışımı ile bitki yağı ayrılmaktadır. 1 ml gül yağı için neredeyse üç kilo kadar gül kullanılmaktadır. Gül yağı üretimi bu şekilde olmaktadır.

Gülsuyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

En sık sorulan ve kafa karıştırıcı bir soru da gülsuyu içilir mi sorusu olmaktadır. Eğer gülsuyu saf ve doğal ise içilmesinde herhangi bir sakınca olmamaktadır. Genel olarak tatlılarda da çok fazla kullanılabilmektedir. Gülsuyu hangi hastalıklara iyi gelir diye sorduğumuzda ise ülser, ishal, hazımsızlık, enfeksiyonlar, kan dolaşımına ve kalp sorunların da çözümleri en iyi şekilde olduğunu görmekteyiz. Gülsuyunun çayını yapıp içerek boğaz ağrısı var ise ya da nezle ve grip bir sorununuz var ise kullanabilirsiniz. Saf olarak kullanıldığı sürece kullanmak daha doğru olacaktır.

Gülsuyu İle Cilt Temizleme

Günümüzde neredeyse hemen herkesin kullandığı saf gülsuyu ile cilt temizleme oldukça fazla tercih edilmektedir. Cildi nemlendirme ve temizleme özellikleri bulunan gülsuyunu yazın buzdolabında muhafaza ederek kullanmak daha fazla yarar sağlamaktadır. Yüzünüzdeki kan dolaşımını da hızlandırmak için çok iyi olan gülsuyunu her alanda kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 390 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com