Güzelavrat Otu

Güzelavrat Otu
Paylaş
 
loading...

Güzelavrat Otu

Latince adı Atropa belladone olan güzelavrat otu mayıs ve ağustos aylarında emerimsi mor renkli çiçekler açar, Nohut tanesi gibi parlak ve siyah meyvelere sahiptir ayrıca 1.5 metreye kadar yükselebilen bu bitki ılıman iklim bitkisi olan Güzelavrat otu Büyük ormanlarda veya ormanların açık alanlarında yetişmektedir.

Güzelavrat Otu Neye İyi Gelir?

Güzel avrat otunun ihtiva ettiği Alkaloitlerin geniş tıbbi etkileri vardır. Düşük dozlarda beyindeki dolaşım sisteminin merkezini uyararak kalbi yavaşlatıp ve damarları büzerek kan basıncını, yani tansiyonu yükseltir. Yüksek dozlarda ise kalbi hızlandırma ve tansiyonu düşürme etkisine sahiptir.

Bağırsak kaslarında gevşetme etkisi ve hareketlerini en az seviyeye indirmesi nedeniyle bağırsak kasılmalarına iyi gelir. Aynı nedenle spastik kolit adı ile anılan hastalığın kabızlık zamanlarında kasılmaya bağlı Kabızlığı önler.

Güzelavrat OtuAstım nöbetlerinde bronşların daralması elverişsizliğini ortadan kaldırarak rahatlatır, nefes darlığını giderirBir beyin hastalığı olan Parkinson hastalığında titreme ve kasların sertliği şikayetlerini azaltma etkisi bulunur. Tükürük, ter, mide ve bronş salgıları gibi vücut salgılarını azaltır. Özellikle mide asit salgısını azaltıp ayrıca, bu salgının artışıyla karakterize gastrit ve ülserlerde kullanılır. Yine Ülserli midelerde kasılmayı çözer ve mide kasılmasına iyi gelir.

Bitkinliği ortadan kaldırır vücudu canlandırır.Ayrıca ağrı kesici olarak da haricen sürülebilir. Bu bitkinin aşırı tüketilmesi sakıncalıdır sonuçta zehirli bir bitkidir. 10 tane güzelavrat otu meyvesi veya 1 gram kuru yaprağı zehirlenme tehlikesine yol açabilir. Susuzluk, boğazda kuruluk, baş ağrısı, sayıklama, taşkınlık ve sinirlilik zehirlenme belirtileridir. Alkaloitler idrar kesesi kaslarını gevşeterek kapasitesini arttırır ve böylece çocukların gece işemelerinde faydalı bir etkisi vardır. Güzelavrat otunun etkili maddelerini içeren bir çok ilaçlar eczanelerde bulunabilir olup,doktor kontrolü dışında kullanmak çok tehlikelidir.

Güzelavrat Otu Ne zaman Kullanılmaya Başlandı?

Güzelavrat otu orta çağ döneminde çok zehirli bir yaprak olarak bilinmekteydi. Güzelavrat otu 16. yüzyıl’dan itibaren insan ve hayvan sağlığı için kullanılmaya başlanmıştır. Güzelavrat otunun ilaç olarak kullanılan kısımları yaprağı ve köküdür. Yapraklar çiçek açma zamanından önce hasat yapılır ve açık gölgelik bir alanda kurutulup toz haline getirilir. Elde edilen bu toz kapalı kutularda cam kavanozlarda ışıksız ortamlarda saklanmalıdır.

Güzelavrat Otunun Yetiştiği Yerler

Genel olarak Orta Avrupa’da İtalya ve Fransa’da,güney İngiltere’de yetişmektedir. Ek olarak Amerika bölgesinde de yetişmektedir. Ülkemizde en çok yetişen şehirler Kırklareli’nin Demirköy civarında, Bolu’nun Abant çevresinde Balıkesir alaçam ormanlarında, Trabzon  Zigana dağlarında, Sinop’un ayancık ormanlarında bolca yetişmektedir. Ayrıca Adana ve Hatay ilimizde de rastlanmaktadır.

Güzelavrat Otu Zararları

Doğada tüketildiğinde felç etme riski vardır.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 375 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com