Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar
Paylaş
 
loading...

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar

Gebelikte en önemli konulardan biri de beslenmedir. Gerek anne adayının gerekse bebeğin sağlığı için gebeler neleri tüketeceği kadar hamilelikte neler tüketilmemeli konusuna da dikkat göstermelidirler. Peki anne adayları hangi gıdalardan uzak durmalıdır?

Yumurta

Tam pişmemiş yumurta, bazen anne adaylarında gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Gebelerin yumurta tüketirken iyi pişmiş olmasına dikkat etmeleri gerekir. Gıda zehirlenme türlerinden biri olan Salmonella, ishal ve bulantı belirtileriyle ortaya çıkar.

Az Pişmiş ya da Çiğ Et

Çiğ et, içerdiği bakteriler nedeniyle koliform, toksoplazma ve salmonella gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Gebelikte ilk dönemlerde bu hastalıklara yakalanan bebeklerde sinir sistemi hastalıkları, sağırlık, yüksek ateş ve sarılık gibi hastalıklara yakalanma oranı da yükselir.  Bu nedenle pişmemiş deniz ürünleri, sushi, tam pişmemiş et ve tavuk ürünleri de hamile kadınların kaçınması gereken gıdalar arasındadır.

Karaciğer

Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içerir. Gereğinden fazla tüketilen A vitamini ise düşüğe yol açar.

Alkol

Alkol, hamile kadınların kesinlikle uzak durması gereken bir içecektir. Sadece gebelikte değil emzirme döneminde de alkole maruz kalan bebek için büyük bir risk söz konusudur. Sürekli alınan alkol bebekte zekâ gelişimini negatif etkiler ve anomaliye neden olur.

Deniz Mahsulleri

Az pişirilerek tüketilen midye ve istiridye bazı hastalıklara yol açmaktadır. Çiğ deniz mahsulleri gıda zehirlenmesine de neden olur.

Pastörize Edilmeyen Gıdalar

Hamilelikte zararlı olan yiyecekler içinde pastörize olmayan sütler de sayılmalıdır. Bu, listeria adlı bakteriler içerir. Bu bakteri türü bebekte enfeksiyona yol açarak ciddi problemlere neden olabilen kan zehirlenmelerine yol açmaktadır. Pastörize olmayan süt ile yapılan peynirler de aynı bakterileri içerir. Bu bakteri kadında düşüğe de yol açar.

Kafein

Ölçüsünü abartmadan tüketilen kafein, hamilelikte çok büyük sorunlara yol açmaz. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında ise günlük kafein miktarı en çok 300 mg. olmalıdır. Kafein, vücuttaki sıvı atımına yol açar, bu da su ve kalsiyum kaybına neden olabilir. Aşırı miktarda tüketilen kafein düşük, erken doğum ve bebeklerde çekilme türünden rahatsızlıklara yol açmaktadır. Çay, vücuttaki demir emilimini düşürdüğü için gebe kadınların uzak durması gereken gıdalardandır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 498 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com