Hamile Kalmak İçin En Uygun Dönem Hangisidir?

Hamile Kalmak İçin En Uygun Dönem Hangisidir
Paylaş
 
loading...

Hamile Kalmak İçin En Uygun Dönem Hangisidir?

Doğurganlık çağındaki sağlıklı kadınlarda adet – mens periyodu 25-40 gün arasında değişen bir dönemdir. Yumurtalıklarda yumurtanın üretilmesi , salgılanması, rahmin olası bir gebelik için hazırlanması (endometrium tabakasının kalınlaşması) ve gebelik olmadığında da yumurtanın kanama ile atılmasını kapsayan bu süreç üreme çağı boyunca devam eder. Eğer ki döllenme olur ise bu periyot sekteye uğrar ve kanama olmaz. Adet kanamasının en temel hormonu östrojendir ve yumurtanın üretiminden , rahmin (uterus) hazırlanmasına kadar birçok evreyi kontrol eder. Eğer döllenme olursa progesteron hormonu sentezlenir ve östrojen salgılanmasını durdurarak adet kanamasını engeller.

Halk arasında gebelikten korunma konusunda en sık kullanılan yöntem takvim yöntemidir. Takvim yöntemi bir adet kanamasını takiben 14.günde yumurtanın oluşacağı bilinerekten kanamayı takip eden 1 – 1,5 haftada döllenme olmayacağı kanısına dayanır. Ancak unutmamak gerekir ki vajen içi spermlerin yaşamlarını sürdürebilmesi için uygun bir ortamdır ve yumurtlama süresine kadar spermler canlı kalabilmektedir. Ayrıca adet sonrası 21. Günden sonrada yumurtanın atılma evresi başladığı için döllenme ihtimali düşmektedir. Bu nedenle gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar adet kanamasını takip eden 10 – 20 günler arasıdır.

Mevsimsel yada tarihsel olarak hamilelik için ideal bir zaman belirtmemiz çokta bilimsel olmayacaktır. Astrolojinin ilgi alanına giren burçlar doğum tarihine göre düzenlenir ve kişilk – karakterlerin gezegenlerden ve mevsimlerden etkilendiğini iddia eder. Ancak bu bilimsel olmaktan uzak bir iddiadır.

Hamile kalmak için en ideal yaşlar ise 20 – 30 yaşları arasıdır. Daha erken yada geç yaşlarda yaşanan gebeliklerde bebeklerde genetik anomali ve düşük riski giderek artmaktadır. Geç yaşlardaki gebeliklerde gebenin mutlaka doktor kontrolünde olması ve genetik tarama testlerini yaptırması gerekmektedir. Ailelerin ileri yaşlarda gebelik ve riskleri konusunda bilgilendirilmesi son derece önemlidir.

 Hamile Kalmak İçin En Uygun Yaş

Hamile Kalmak İçin En Uygun yaş 20-30 yaşları arasıdır. 35 yaşına kadar sorunsuz hamile kalınabilir. sağlıklı bireyler 50 yaşlarına kadar doğruabilir ancak 35 li yaşlardan sonra sorunlu gebelik riski artmaktadır. düzenli ilişikiye giren 20-30 yaş arası kadınların hamile kalma oranı %20 dir 35 yaş civarında ise bu oran %15′edüşer ilerleyen yaşlarda ise %10′a düşer.

Hamile Kalmak İçin İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Hamile Kalmak İçin En Uygun Günlerden yukarıda bahsettik hamile kalmak için en uygun saat partnerinizin 48 saat dinlendikten sonraki saatlerdir. hamile kalmak için iki güne bir ilişkiye girilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Sürekli Emmek İstemesi başlıklı makalemizde Bebeği Memeden Kesmenin Yolları, Bebek Memeden Nasıl Kesilir ve bebek ne kadar emzirilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 319 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com