Hamileler ve Yeni Anneler Neyi Nasıl Yemeli?

Hamileler ve Yeni Anneler Neyi Nasıl Yemeli?
Paylaş
 
loading...

Hamileler ve Yeni Anneler Neyi Nasıl Yemeli?

Hamile olan bir bayan hamile kaldığı andan itibaren artık iki taraflı olarak düşünmek zorundadır. Kendisinden çok bebeğinin gelişimini düşünerek beslenme programını ona göre düzenlemeli ve ona göre bir beslenme şekli uygulamalıdır. Hamileler Nasıl beslenmeli ve ne çeşit besinleri menülerinde bulundurulmalı hepsine değineceğiz. Hamile bir bayan her şeyden önce kötü sigara içki gibi kötü alışkanlığı varsa onları önceden bırakmalıdır. Hatta sigara içilen bir ortamda durması bile doğru değildir. Bunun için bebeğini düşünüyorsa bu tür alışkanlıklarına son vermelidir. Diş problemi varsa önceden çözmelidir. Çünkü hamilelik esnasında ilaç kullanamayacağı için bu önemlidir. Yapılmamış aşıları varsa yaptırmalıdır. Bunları hamilelik devresinden önce yaptırmalı ki sonradan sorun olmasın.

Vücudunu Hamileliğe Hazırlamalıdır?

Hamile olmaya karar verme aşamasında hatta diyet programı uygulayarak vücudunun içini sağlıklı yiyecekler yiyerek temizlemelidir. Hamile kaldıktan sonra bebeği için ilk girişimi bu olmalıdır. Sağlıksız bir vücutla hatta kiloluyken hamile kalmak daha kilo almanızı arttırarak zor bir hamilelik ve doğum geçirmenize sebep olacağı için önceden kendinize bu konuda çeki düzen vermeye başlayabilirsiniz.

Hamileler ve Yeni Anneler Yediklerinize Dikkat Edinhamileler nasıl beslenmeli, Hamilelikte beslenme, yeni anneler nasıl beslenmeli

Hamile bir bayanın diyet listesi nasıl zengin vitamin depoları olan yiye eklerle doluysa yeni annenin de öyle olması gerekir. Hamilelikten önce bebeğin anne karnında gelişirken anne nasıl yemesine dikkat ediyorsa hamilelikten sonra da emzirme aşaması olacağı için yine yediklerine dikkat etmelidir. Lifli gıdaları bolca tüketmeli, sebze ve meyveleri çok tüketmelidir. Anne ve bebek beslenmesi birbirleriyle orantılı olduğu için anne sağlıklı yiyecekleri sık oranda tüketmeli ve zararlı olanlardan da uzak durmalıdır.

Annenin Yiyebileceği Sağlıklı Yiyecekler ve Yeme Şekilleri

  • Sebze ve meyveler: Mümkün olduğunca taze olanlarından seçilmelidir. Yerken de özellikle hamilelik döneminde çiğ olarak yemeğe özen göstermelidir. Çiğ olarak besin değerleri kaybolmayacağı için meyvelerin yanında bazı sebzeleri de çiğ olarak yiyebilirler. Böylece tüm vitaminleri kendi aldığı gibi çocuğuna da geçecektir.
  • Pekmez: Gerek hamilelik döneminde gerekse yeni doğum yapmış anne adayı kan yapması için pekmez yiyebilir. Pekmez hamilelik döneminde kan yaparak bebeği besleyip bebekte kilo alımını hızlandıracağı gibi lohusalık dönemin de de aynı görevi görür. Yalnız çok şekerli olmamasına dikkat etmek gerekir. Hamilelikte yeme içme şekilleri dikkat edilerek şeker gibi fazlası zarar olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Tahıllar: Tahılları tüketirken kepekli olanları tercih ederek yiyebiliriz.
  • Proteinler: Protein açısından zengin besinler her zaman için tüketilmelidir. Özellikle mercimeğin bol süt yapacağı söylenir. Bunun için mercimek hem iyi bir besin deposudur hem de her durumda sayısız fayda sağlar. Sindirimi de kolaydır.
  • Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerini de hem hamilelik dönemi boyunca çocuğun kemiklerinin gelişimi için hem de hamilelikten sonra sıvı alımı için kullanılmalıdır. Bunun için süt yerine ayran ve ya çok daha sağlıklı bir içecek olan kefiri de tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte ve Sonrasında Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Gerek hamilelik zamanında gerekse hamilelikten sonra uzak başta sigara olmak üzere her türlü içkiden uzak durulmalıdır. Bunun dışında gazlı olan yiyecek ve içeceklerde hem hamilelik döneminde hem de hamilelik sonrasında uzak durulmalıdır. Gazlı yiyecek ve içecekler bebekte gaz problemi yapacağından annenin bu dönemlerde bunlardan uzak durması en doğrusudur. Kafeinin fazlasını tüketmemek gerekir. Çok fazla miktarda kafeinli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Bunlara dikkat edilerek hem kendiniz için doğru bir beslenme şekli uygulamış olursunuz hem de bebeğinizin gelişimine bu sayede katkıda bulunmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 341 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com