Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar?
Paylaş
 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtisinin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Normalde her kadın, her 28 günde 1 adet olur. Bu süre minumum 21, maksimum 35 gündür ve bu süreler içinde adet görülmesi normal kabul edilir. Beklenilen adetin başlamaması, ilk gebelik belirtisidir. Ancak her geciken adet de, gebelikten değildir. Stres, hormon bozuklukları, hava değişimleri gibi nedenlerin etkili olabileceği adet gecikmelerine, göğüste hassasiyet ve karıncalanma da eklenebilir. Gebelik belirtileri aynı adet belirtileri gibidir.

Gebelik ne zaman başlar?

Erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarındaki yumurta hücresini döllediği andan itibaren gebelik başlar. Yumurtalar sperm tarafından döllendikten sonra 8 haftaya kadar olan döneme embriyonik dönem, 8 haftadan doğuma kadar olan döneme de fetal dönem adı verilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İlk belirti adet gecikmesidir. Daha sonrasında göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet görülebilir. Buna ek olarak mide bulantısı ve kusma da eklenebilir. Gebelik belirtilerinden bir diğeri de sık idrara çıkmaktır. Halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim ve karında hareket hissetme gebeliği kesinleştirir. Ancak bu belirtiler adet öncesinde de görülebileceği için, başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Hormon bozukluğu, kist ya da polistik over dediğimiz sorunlarda da bu tip bulgular görülebileceği için, gebelik şüphesinde test yaptırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Sürekli Emmek İstemesi başlıklı makalemizde Bebeği Memeden Kesmenin Yolları, Bebek Memeden Nasıl Kesilir ve bebek ne kadar emzirilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 477 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com