Hamilelik Dönemi Ve Sonrası

Hamilelik Dönemi Ve Sonrası
Paylaş
 
loading...

Hamilelik Dönemi Ve Sonrası

Anne Sağlığı

Hamilelik öncesinde annenin kilo alması hamileliği zorlaştıran faktörler arasındadır. Hamile kalmak istiyor iseniz kilonuzu kontrol etmelisiniz. E vitamini almalısınız. Bir doktor belirleyip bu doktrdan yardım alarak daha geniş kapsamlı bilgilenebilirsiniz.

Hamilelik öncesi anne sağlığı ne kadar önemli ise hamilelik sırasında da oldukça önemlidir. Hamilelikte anne hem kendine hem bebeğe zarar vermeyecek şekilde beslenme düzeni oturtmalıdır. Gerekli vitaminler alınmalıdır. Bu dönemde doktora danışmadan kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verir. Bu yüzden sürekli doktor kontrolünde olmak gerekir.

Hamilelik sonrasında ise emzirme dönemi geçmeden tekrar hamile kalınmamalı. Çünkü bu durumda emzirme işlemini sonlandırmanız gerekiyor. Fakat bu durumda emzirilen bebeğin anne sütünden erkenden kesilmesi sonucunu doğuruyor. Bu yüzden iki hamileliğin arasında 2 sene gibi bir süre olmalıdır.

Bebek Sağlığı

Bebeklerin gelişiminde yapılan en büyük hatalardan biri de kendi büyüklerinden görüp öğrendikleri yanlışları bebeklerinde uygulamalarıdır. Bunları uygulama isteği ise alışkanlıktan doğar ve kendilerini uygulamak zorunda hissederler.

Yeni anneler bebeklerine sütlerinin yetmediğini düşünürler ve bu yüzden telaşlanırlar. Fakat sütlerinin yetip yetmediğini bebeklerinin idrar sıklıklarını kontrol ederek anlayabilirler. Örneğin günde 5 kez idrarını yapan bebek anne sütü ile doyuyor demektir.

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan sarılık için ise şekerli su içirilir. Fakat bu yanlış bir davranıştır. Çünkü şekerli suyun sarılığa etkisi yoktur.

Bir diğer konuda çoçuk beslemesinde inek sütünün zamansızlığıdır. 1 yaşından küçük çocuklara inek sütü içirilmesi oldukça yanlıştır.1 yaşından sonra ise günlük inek sütü tüketimi yarım litreyi geçmemelidir.

Bebek Gelişimi

Bebek gelişiminde anne sütü önemli rol oynamaktadır . Anne sütü öyle mucizevi bir yapıya sahiptir ki bebek hangi vitamine ihtiyaç duyarsa ona otomatik olarak o vitamini salgılamaktadır. Hastalıklara karşı bebeği korumaktadır. Anne ile bebek arasında duygusal bağıda arttırmaktadır. Bebekler bir-iki aylıkken başını dik tutmaya başlıyor.Üç , dört aylık olduğunda ailesini tanımaya başlıyor.Beş, altı aylıkken  ise destekli oturmaya başlıyor.Yedi, sekiz aylık dönemlerde diş çıkarmaya ve belli başlı kelimeleri söylemeye başlıyor. rneğin baba, mama gibi kolay olabilicek kelimeleri söylüyor. Dokuz, on aylıkken emekleme safhasına gelmektedir.

Bebek Aşıları

Bebeklerin doğumundan itibaren bir çok aşı yapılmaktadır. İlk olarak Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Bebek 1 aylık olduğunda Hepatit B’nin ikinci dozu yapılmaktadır. Bebek 2 aylık olduğunda BCG ( Verem aşısı ) ,Pentaxim ( 5li karma ) ve Pnomokok aşısı yapılır. Dördüncü ayda Pentaxim’in 2. Dozu ve Pnomokok’un ikinci dozu yapılır. 6 aylık olduğunda ise 5’li karma , Pnomokok , Hepatit B’nin üçüncü dozu ve Polio aşısı yapılır. 1 yaşına geldiğinde Pnomokok ve KKK ( Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak ) aşısı yapılır. 18 Aylıkken ise 5’li karma ve Polio aşısı yapılmaktadır  . Bunun dışında bebek topuğundan kan alınmaktadır. Bunun amacı küçükken hastalık taraması yapılarak eğer varsa önleminin önceden alınmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Hastalığı başlıklı makalemizde erkek erken boşalırsa kadın ne yapmalı, erken boşalan erkekler bitkisel tedavi ve erken boşalan erkekler çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 398 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. meryem dedi ki:

    hamilelik hakkında güzel bir yazı olmuş

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com