Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler
Paylaş
 
loading...

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik dönemi oldukça hassas ve bir o kadar da önemlidir. Dikkat edilmesi gerekilen yiyecek ve içecekler, alınması gerekilen vitamin ve mineraller oldukça fazladır. Vücut içerisinde bir çalışma hakim olduğu için artık çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Hamilelikte iki kişilik yemek yeme alışkanlığı ve düşüncesi oldukça yanlıştır. Gerekli besinlerden gerektiği kadar yenilerek sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesi mümkündür. Bu nedenle gebelikte yenmesi gereken besinler dikkatle okunmalı ve yemek yeme düzeni buna göre oluşturulmalıdır.  Annenin bu dönemde üstün enerjiye ihtiyacı olduğu için bu enerji ve protein mutlaka karşılanmalıdır. Bebeğin gelişiminin sağlanabilmesi de oldukça önemlidir. Tüm besin öğelerinden mutlaka tüketilmelidir.

Kalsiyum

Hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi gerekilen besinler kalsiyum içeren besinlerdir. Bunlar hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Normal bir insanın kalsiyuma olan ihtiyacı neyse, bir anne adayının kalsiyum ihtiyacı ikiye katlanmaktadır. Kalsiyum denilince akla gelen ilk besinler şüphesiz ki: Süt, yoğurt, peynir ve büyük yeşil yapraklı sebzelerdir. Fakat burada kullanılacak olan süt ve süt ürünlerinin yağı alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinlerden biri de yağ ve yağlı yiyeceklerdir. Bunun nedeni gereksiz yağ tüketiminden kaçınmaktır. Annelerin fazla kilo alımının önlenmesi adına az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken BesinlerProtein

Hamilelik dönemindeki en önemli besinlerin başında kuşkusuz ki proteinler gelmektedir. Genel olarak proteinleri sınıflandırma gerekirse, hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrıldığı gözlemlenmektedir. Kırmızı ve beyaz et, balık gibi ana proteinleri mutlaka öğünlerde bulundurmak şarttır. Süt ve süt ürünlerinde de oldukça bol miktarda protein bulunmaktadır. Gebelikte tüketilmesi zararlı olan besinler bahsettiğimiz gibi yağlı besinlerdir. Bu nedenle etin yağsız kısımlarının tüketilmesi gerekmektedir. Kuru bakliyat grubu da anne adaylarının mutlaka tüketmesi gereken porsiyonları arasında bulunmaktadır. Taze ve iyi pişmiş balıkların tüketimine ağırlık verilmelidir. Böylece bebeğin zihinsel gelişimi için omega3 ve omega 6 yağ asitleri içeren besinler tüketilmiş olacaktır.

C Vitamini

Portakal, kırmızı ve yeşilbiber, domates, çilek, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, greyfurt, mandalina gibi C vitamini deposu olan yiyeceklerin tüketiminin sağlanması oldukça faydalı olacaktır. Bu besinler mutlaka tüketilmesi gereken besinler grubunda yer almaktadır. Hem anne hem bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri kapsayan C vitamini vücutta oldukça ihtiyaç duyulan gıdalardır. Metabolizma oldukça hızlı çalıştığı için anne adayları kaybettiği enerjiyi geri sağlamaktadır. Bu sayılan besinlerin uzun süre bekletilmede çok pişirilmeden tüketilmelidir. Böylece vitamin değerleri muhafaza edilerek hemen tüketimi sağlanmalıdır.

Folik Asit

Henüz hamile kalınmadan en az 3 ay önceden itibaren folik asit içeren yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler ve folik asit hapları bebeğin sinir sistemi için oldukça önemli ve gereklidir. Günlük tüketilmesi gereken besinler kategorisinde olan folik asit bebeğin gelişimi için oldukça mühimdir. Ispanak, fındık, karnabahar kepekli ekmek ve yer fıstığında bulunan folik asit ihtiyacını karşılamaktadır. Yine de bu besinlerin yanı sıra hapının kullanılması da oldukça önemlidir. Ispanağın uzun süre pişirilmemesi önemlidir. Besin değerinin kaybolmaması gerekmektedir. Ayrıca fındık ve fıstığı gerekenden çok yememek gereklidir. Aksi halde çok yağlı kuruyemişler oldukları için gereksiz kilo alımına neden olmaktadır. Folik asit B9 vitamini anlamına gelir. Eğer bu B9 vitamini vücutta yeterince yer almazsa bebeğin gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Lifli Gıdalar

Gebelikteki en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri olan kabızlık sorununa en iyi gelen gıdalar lifli gıdalardır. Lifli gıdalar; kepekli ekmek, barbunya, kayısı, kuru üzüm, pırasa, bezelye, ahududu, kuruyemiş, kepekli makarna, yulaf ezmesi ve esmer pirinç içerisinde bolca bulunmaktadır. Böylece bu posalı yiyecekler sayesinde bağırsak tembelliği de önlenmiş olacaktır. Özellikle de kepekli tüm ürünlerin gün boyunca kullanımını rahatlıkla sağlayabilmek mümkündür. Hamilelikte tüketilmesi gereken besinlerin başında kepekli ve lifli ürünler yer almaktadır.

İçecekler

Öncelikle bilindiği üzere su tüketimi oldukça mühimdir. Her normal insanın aldığı sıvıdan daha fazla sıvı alımı gebelikte çok önemlidir. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının, erken doğumun, kabız ve isalliğin önüne geçilmektedir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Günlük tüketilmesi gereken besinler ve miktarları hakkında doktora mutlaka danışılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 279 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com