Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı

Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı

Hamilelikte diş kayıpları kaderiniz olmasın. İyi bir beslenme ile birlikte yeterli ağız ve diş bakımınızı mutlaka yapın. Çünkü dişleriniz artık çok daha hassas.

Hamilelik öncesi diş kontrollerini yaptırmak neden çok önemlidir?

Hamile kalmayı planlayan kadınların mutlaka diş hekimi kontrolünden geçerek yapılması gereken tedavileri varsa hamilelikten önce yaptırmaları ve bu dönemde oluşabilecek ağız içi değişimleri hakkında bilgi edinmeleri gerekir. Çünkü hamilelik sürecinde çürük dişler, diş ve diş eti hastalıkları düşük riskini 7 kat artırır.

Hamilelikte ağız ve diş nasıl etkilenir?

Hamilelikte, hormonal dengede olan ani değişimden (östrojen ve progesteron hormonların artışı) dolayı sıklıkla diş eti kanamasına rastlanır. Anne adaylarında aşermeye bağlı olarak meydana gelen tatlı, karbonhidrat ihtiyaç artışı ve yetersiz ağız bakımı, diş eti kanamasını kötü etkiler. Diş etleri kızarık, kanamalı bir hale gelir. Özellikle anne adayının ‘diş etlerim kanıyor’ diye fırçalamayı bırakması, sorunu daha da artırır. Ayrıca hamilelikte sıklıkla görülen kusma ve bulantı sebebiyle mide asidinin diş yüzeyindeki minenin kaybına yol açması dişleri kalıcı olarak etkiler. Kusan anne adaylarında ağız ortamındaki asit seviyesi yükseldiğinden (tükürük salgısındaki asit miktarı da hamilelikte artar) dişlerde hassasiyet, aşınma ve çürüme artar. Hamilelik boyunca iyi huylu diş eti tümörlerinin gelişimi oldukça yaygın bir problemdir. Doğumdan sonra, hormonal değişiklikten kaynaklanan diş eti kanamaları ve iyi huylu diş eti tümörleri kendiliğinden düzelme gösterir.

Hamilelikte diş tedavisi için en ideal dönem ne zamandır?

İlk 3 ve son 3 ayda diş tedavisi hamileler için sakıncalı bir dönemdir. İlk 3 ay bebeğin organ gelişimi dönemi olduğu için anne adayı, kanama riski ve düşük tehlikesi taşır. Son 3 ay ise strese bağlı erken doğum riski ve diş hekimi koltuğunda rahat oturamamaktan dolayı tedavi pek tavsiye edilmez. İkinci 3 aylık dönem diş ve diş eti tedavileri için en uygun zaman dilimi olarak kabul edilir. Dolgu ve kanal tedavisi bu süreçte güvenle yapılabilir. Diş doktoru acil bir durum yoksa zaten müdahale etmeyecektir. Anne adayının ağız bakımına bu dönemde çok dikkat etmesi ve gün içinde en az iki kez dişlerini fırçalaması gerekir. Bu süreçte yumuşak bir diş fırçasıyla, dairesel hareketlerle dişlerin fırçalanması gerekir. Ayrıca ağız gargarası da yapılmalıdır. Beslenmeye hamilelik boyunca önem verilmelidir ve fazla şekerli yiyecekler tüketilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 339 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com