Hamilelikte Akıntı Gelmesi

Hamilelikte Akıntı Gelmesi
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Akıntı Gelmesi

Hamilelikte Akıntı Gelmesi Normal mi?

Eğer hamilelik döneminde akıntınız varsa bu konuda bir uzmana danışmalısınız. Her ne kadar gebelikte en sık rastlanan belirtilerden biri olsa da akıntı nedeninin araştırılması gerekiyor.  En sık görülen akıntı fizyolojik akıntı denen şeffaf, beyaz renkli ve sürekli görünen akıntıdır. Diğer bir akıntı ise mantar nedeniyle meydana gelir. Vajina içerisindeki PH seviyesi hormonlara bağlı olarak değişebilir. Bu durum mantar enfeksiyonuna sebep olur. En sık görülen akıntı çeşitlerindendir. Mantar enfeksiyonu peynir kesiği tarzında beyaz renklidir. Hamilelik döneminde en çok rastlanan enfeksiyon mantar enfeksiyonudur.  Nadir de görülse akıntıya amniyon sıvısı karışmış da olabilir. Amniyon sıvısı anne karnında olan sıvıdır ve bebeğin korunmasını, beslenmesini sağlar. Hamileliğin beşinci ayından sonra suya benzer bir akıntı görülürse doktorunuza başvurmalısınız. Bakteriyel enfeksiyonlar da akıntıya sebep olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar normal doğumda bebeğe bulaşabileceğinden hamilelik döneminde tedavi edilmesi çok önemlidir. Akıntı kokuluysa, rengi normalde olduğundan daha farklıysa, kaşıntıya sebep oluyorsa bakteriyel enfeksiyon olabilir.  Bakteriyel enfeksiyonlar erkekten de bulaşabilir. Bu nedenle bu tarz enfeksiyonlarda eşlerin aynı anda tedavi olması önemlidir.

Hamilelikte Akıntı Geliyorsa Ne Yapmalı?

Bu gibi akıntıları önlemek için her zaman pamuklu iç çamaşırı kullanmalısınız. Hamileliğiniz süresince tampon kullanmaktan kaçının. Gereğinden fazla şekerli besinler tüketmek de mantar oluşumunu tetikleyecektir.  Genital bölgenin Ph oranı cildinizin Ph oranından farklıdır. Dolayısıyla cilt için üretilen sabunlar ve cilt temizleyicilerini genital bölgenizde kullanmamalısınız. Bu tür maddeleri kullandığınızda vajinanın Ph değeri değişecek ve bu da mantar hastalığına kapı açacakatır. Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır. Ilık suyla yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer hijyeninize özen gösteriyorsanız genital bölge için üretilen temizleyici maddeler kullanabilirsiniz. Genital bölgenizin ıslak kalmaması, kuru olması önemlidir. İç çamaşırınızı sık sık değiştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 390 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com