Hamilelikte Beslenme Menüsü

Hamilelikte Beslenme Menüsü
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Beslenme Menüsü

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Bu dönemde artan progestron hormonlarından dolayı, anne adayında mide bulantısı ve kusmaya çok sık rastlanılır. Özellikle de gebeliğin ilk 3 ayında bu belirtiler zirvededir. Düzgün ve sağlıklı bir gebelik demek, sağlıklı ve sıhhatli bir bebek anlamını taşıyacağı için, gebelik döneminde beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Yiyecek ve içecekler önerildiği gibi tüketildiğinde, sağlıklı bir bebek dünyaya gelir.

Sabah kahvaltısında neler yiyebilirim?

Gebelik döneminde, mide bulantıları en çok sabah saatlerinde görülür. Bunu önlemek adına, sabah uyanır uyanmaz birkaç dilim ekmek yenilebilir. Bunun yerine 3-4 adet galeta da tüketilebilir. Bunlar hem mide bulantısını bastırır hem de aç kalmayı önler. Sabah kahvaltılarında süt ve süt ürünlerini yağsız tercih etmek, bebek için iyi olacaktır. Aç karnına önce katı gıdalar, sonra sıvı gıdalar tüketilirse, mide bulantılarının önüne geçilebilir. Sabahleyin tüketilen çaylar, vücuttaki demiri emer, bu da bebekte kansızlığa neden olur.

Sabahları bir bardak süt, 2 dilim yağsz peynir, 5 adet zeytin ve 2 dilim ekmek yenilebilir. Bunun yanında haftada 4-5 gün yumurta tüketilmelidir.

Hamilelikte Öğlen neler yiyebilirim?

Tek tip beslenmeden elinizden geldiğince kaçınmalısınız. Bebek, anne karnında gelişimini ne kadar iyi tamamlarsa, doğumdan sonra da hayata o derece adapte olabilecektir. Kızartma ve ızgara gibi yağlı gıdalar yerinde buğulama, buharda pişirme ve haşlama gibi yöntemler ile pişirilen gıdalar tercih edilmelidir. Haftada iki defa balık ve kırmızı et tüketilmelidir.

Öğlenleri 1 porsiyon etli sebze yemeği ya da bakliyat tüketilebilir. Yanında 1 kase yoğurt ya da cacık eklenmelidir. Ayrıca iyi yıkanmış bir salataya 1 kaşık zeytinyağı da eklenip yenilebilir. Bunların yanında, makarna ve birkaç dilim ekmek de tüketilmesi gerekenler arasındadır.

Hamilelikte Akşamları ne yemeliyim?

Hamilelik döneminde akşamları hafif gıdalar tercih edilmelidir. Akşam saatlerinde vücut fonksiyonları yavaşlar ve fazla gelen yağlar yakılamaz. Bu da, bebeğin şişman olmasına ya da hastalanmasına sebep olabilir. Akşamları ızgara ya da haşlanmış et, tavuk ya da balık yenilebilir. Haftada 2 defa balık tüketmek şarttır. Akşam menüsünde salata, 1 kase çorba ve haşlama patates de bulunabilir. Fakat çorbayı, en son tüketmeniz önerilir. Aç karnına alınan sıvı gıdalar mide bulantısına neden olabilmektedir.

Gebelikte ara öğünlerde, birkaç fındık, ceviz ya da meyve tüketilebilir. Hiçbir gıdada fazlaya kaçılmaması gereklidir. Düzgün ve sağlıklı beslenmek, bebeğin gelişimini olumlu etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 341 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com