Hamilelikte Beslenme Programı

Hamilelikte Beslenme Programı
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte beslenme listesi, Hamilelikte Beslenme Programı

Hayatın her yerinde, dengeli ve düzenli beslenmek faydalıdır. Gebelik söz konusu ise, beslenmeye normalden daha fazla önem verilmelidir. Gebe kalmayı planlayan bayanlar ve gebeliğin ilk haftalarındaki bayanlar, folik asit tabletleri kullanarak, bebeğin merkezi sinir sisteminin oluşumunu sağlıklı kılabilir. Folik asit, gün içinde tükettiğimiz besinlerde bulunana bir çeşit vitamindir. Fakat, hamilelikte folik asit ihtiyacı daha fazla olur ve besinlerle karşılanamaz hale gelir. Bu yüzden gebeliğin ilk aylarında folik asit kullanılmalıdır.

Hamilelikte beslenme listesi için internette bir takım diyetler mevcuttur, ancak doktora danışılmadan bu diyet listelerini uygulamak yanlış olacaktır. Gebe bayanların, süt ürünleri tüketmesi gereklidir, peynir, süt ve yoğurt, bebeğin gelişimi ve sağlığı için son derece önem taşır. Fakat bu besinlerin pastörize olmasına özen gösterilmelidir. Çiğ gıdalardan kaçınılmalıdr. Örneğin, çiğ yumurta, az pişmiş et ya da pişmemiş gıdalar. Her insanın gün için alması gereken besin öğeleri vardır, bunlar, eksik ya da fazla alındığı zaman vücutta bir takım problemler oluşabilir.

Gebelikte sindirim sorunlarını önlemek için ne yemeliyim?

Gebeliğin kuşkusuz sorunlarından birisi de sindirim problemleridir. Hızlı ve yağlı gıdaların sindirimi daha zor olduğu için, lifli gıdalar, meyveler, sebzeler ve kurutulmuş meyveler tüketilmelidir. Ayrıca hayatın her anında olduğu gibi, gebelikte de, bol sıvı tüketilmelidir. Su, hayat kaynağıdır aynı zamanda gebelikte, sindirimi zor gıdaları yumuşatma özelliğindedir. Gebelikte az ve sık beslenmek hem anne için hem de bebek için faydalıdır. Et, süt, yoğurt, yumurta, meyve, sebze, baklagiller, tahıllar ve şekerler, gebelikte tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Gebelik döneminde hangi besinden ne kadar tüketmeliyim?

Gebelik döneminde ve genel insan hayatında gerekli olan besinler, et, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir, sebze, meyve, kuru meyve, yağ, şeker, su ve tahıllardır. Ancak bunları yeterli seviyede aldığımız zaman faydalı olurlar, bu yüzden hangi besinden ne ölçüde tüketmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Günde 2 su bardağı süt ya da bunun yerine yoğurt tüketilebilir. 2 dilim peynir tüketilmesi de günlük süt ürünleri için yeterli olacaktır. Gebelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerden bir diğeri de etlerdir. 1 porsiyon et ya da bunun yerine balık tüketilmesi, fosfor ve demir açısından fayda sağlayacaktır. Pişmiş sebzeler ve çiğ sebzeler günlük sebze ihtiyacını karşılarken, 2-3 adet orta boy meyve de günlük meyve ihtiyacını karşılar. 3-4 kaşık yağ tüketmek, günlük yağ ihtiyacımızı karşılarken, 1-2 tatlı kaşığı reçel yahut bal ile de şeker ihtiyacımızı karşılamış oluruz.

Gebelikte beslenme listeleri çok önemlidir. Hangi besini ne kadar tüketmemiz gerektiği hakkında bilgili olmamız ve uygulamamız, bebeğimizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 254 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com