Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mıdır?
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

                9 ay süren gebelik döneminde anne adayının ve baba adayının cinsel ilişkiden uzak durmasının gerektiği doğru değildir. Belirli noktalara dikkat ederek, hamilelik döneminde herhangi bir sıkıntı yoksa ve doktor aksini belirtmedikçe cinsel ilişkinin anne adayına ve anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Anne adayında su gelmiyorsa, kanama yoksa, herhangi bir enfeksiyon yoksa, erken doğum riski yoksa ve gebelik çoğul gebelik değilse ( çoğul gebeliklerde de doktorların uyarılarına göre davranılmaktadır) cinsel ilişkiye gebelik süresince herhangi bir şekilde ara vermeye gerek yoktur. Fakat hamilelik döneminde yapılacak olan cinsel birleşmelerde normal dönemdeki cinsel birleşmelere göre daha dikkatli olunmalıdır. Hamilelik döneminde yapılacak cinsel birleşmelerde pozisyon seçiminin önemi büyüktür. Bebeğin cinsel birleşme esnasında anne rahminde kesinlikle sıkıştırılmaması gerekmektedir. Bu duruma uygun cinsel pozisyonların tercih edilmesi anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Hamilelik döneminde yapılacak olan cinsel birleşmelerdeki orgazm durumlarında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kadın cinsel birleşme esnasında orgazm olduğu sırada rahimde kasılmalar meydana gelmektedir. Bu kasılmaların hamilelik ile ilgili olduğu düşünülüp herhangi bir problem var diye panik yapılması yersiz olacaktır. Hamilelik dönemindeki cinsel birleşmelerde orgazm sırasında rahimdeki kasılmaların gerçekleşmesi son derece normaldir. Orgazm sırasında görülen rahim kasılmaların geçici olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik döneminde yapılan cinsel birleşmede orgazm esnasında gerçekleşen rahim kasılmaları gebelik harici dönemlerde de meydana gelmektedir. Fakat bu kasılmaların hamilelik döneminde hissedilip, hamilelik harici hissedilmemesinin nedeni rahmin bebek dolayısıyla büyümesinden kaynaklanmaktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Önerileri

Hamilelik döneminde yapılacak cinsel birleşmenin genel olarak bebeğin sıkıştırılmaması sağlanarak yapılması ve doktorun herhangi bir şekilde aksini söylememesi halinde sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebileceğini söyleyebiliriz. Hamilelik döneminde yapılacak olan cinsel birleşmenin herhangi bir şekilde fiziksel olarak bebeği etkilemeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bebek rahim içerisinde gelişimini devam ettirdiğinden cinsel birleşme esnasında herhangi bir fiziksel temas durumu yaşanmaz. Bütün bunların haricinde hamilelik döneminde gerçekleştirilecek olan cinsel birleşmenin sıklığı doktor aksini belirtmedikçe daha çok anne adayının ruhsal durumuna, isteğine göre belirlenmelidir. Hamilelik döneminde kadınların birtakım ruhsal değişiklikler yaşayacağı unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 406 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com