Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için doktor kontrollerinin düzenli olması en temel gerekliliktir. Bunun yanında beslenme planı ve yorucu olmayan egzersizler kesinlikle uygulanmalıdır. Eğer bu faktörlere dikkat edilirse hem anne karnında bebek gelişimi sağlıklı seyreder hem de anneler doğum sonrasında başta kilo problemi olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşamaktan sakınmış olurlar.
İlk adım besin diyetleri : burada öncelik verilmesi gereken konu bebek ihtiyacı olan besinleri alırken annenin gebelik ve sonrasında kilo alımını kontrol altında tutulmasıdır. Bu diyetlerle hem bebek hem anne sağlıklı şekilde beslenir.
Anne kendisi için gerekli olan kalsiyumu karşılayamaz ise bebek de kalsiyum ihtiyacını vücuttan sağlayacağı için hem bebekte gelişim sorunu görülür hem de annede kemik erimesi, diş dökülmesi, tırnak hastalıkları gibi sorunlar çıkmaktadır. Ayrıca kalsiyum bebeğin zeka gelişimde de önemli bir rol üslenmektedir.

Protein takviyesi

Protein takviyesi: hamilelikte anne ve bebek proteine çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle anne her gün düzenli olarak Dr. Tarafından belirlenen oranlarda protein kaynağı olan yumurta, et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, kuru baklagiller, ceviz, fındık tüketmelidir.

karbonhidrat takviyesi

karbonhidrat takviyesi: karbonhidratlar hamilelikte anneye enerji için bebeğe de gelişimi için gereklidir. Bunun için düzenli olarak tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller, ekmek, makarna gibi ürünler aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

Gebelikte Tansiyon

Gebelikte beslenme sırasında en dikkat edilmesi bir madde ise beslenmenin tansiyon durumuna etkisidir. Bu nedenle sürekli doktor kontrolünde olunmalıdır. Tıpta Preeklampsi olarak isimlendirilen tansiyon sorunu dikkat edilmez ise vücutta ödem oluşumu, hızla kilo alımı, aşırı protein kaybına neden olur. Göz ardı edilen  bu tansiyon sorunu erken doğum, düşük, annede ya da bebekte böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara sebep olabilir.

Anne egzersizler yanında sürekli olarak beslenmesine dikkat etmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 197 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com