Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik dönemi boyunca tüm yaşantınıza dikkat etmeniz, doğacak bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yarayacaktır. Gerek beslenmenize, gerekse günlük aktivitelerinize dikkat ederek, bu dengeyi sağlayabilirsiniz.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yapmanız gerekenler

Eğer plansız bir gebelik ve gebeliği sürdürmeye karar verdiyseniz, folik asit alımına başlamalısınız. Folik asit, bebeğin ilk aylarda oluşan beyin ve omuriliğinin daha sağlıklı yapılanmasına yarar. Doğacak bebekte oluşması olası olan zeka geriliği ve bedensel engelleri folik asit ile en aza indirebilirsiniz. Kesin bir garanti sağlamamakla birlikte, bebeğin sakat doğma şansını azaltır.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yapmanız gerekenler arasında beslenmeye önem vermek vardır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında tüketilen süt ürünleri sayesinde, bebeğin gelişimi daha düzgün olacaktır. Hergün pastörize peynir ve süt tüketmek, çiğ gıdalardan uzak durmak ve bol sıvı tüketmek bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Gebelikte bol sıvıya ihtiyaç duyulur, bu yüzden, doğal meyve suları ve su tüketilebilir. Doğal meyve suları tüketmeniz, C vitamini açısından da yararlı olacaktır. Ancak unutmayın ki, sağlıklı ve dengeli beslenmek demek günde 10 adet portakal suyu tüketmek demek değildir. Vücudunuzun ihtiyaçlarını, ihtiyaç duyduğu oranda karşıladığınız zaman gerek kendiniz gerekse bebeğiniz, daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, aktivitilerinizdir. Gebeliğin ilk zamanlarında, fazla bir şey hissedilmediği için, fiziksel aktivitelere maruz kalınabilir fakat bu konuya dikkat edip, ağır sporlardan ve fiziksel aktivitelerden uzak durmalısınız. Gün içinde hafif egzersizler ile spor yapabilirsiniz. Özellikle gebeliğin ilk ve son ayları oldukça önemlidir. İlk aylarında, düşük riski çok fazladır bu yüzden anne adayları, yaptıkları her harekete dikkat etmelidir. Son aylarda, gebelik belirtileri bebeğin vücuda alışması ile hafifler. Son aylarda görülen kanamalar değerlendirilmelidir. Gebeliğin tüm zamanlarında kanamalar ve akıntılar son derece önemlidir. Vajinal bir enfeksiyon olup olmadığı, vajinal kanamalar ve akıntılar ile saptanabilir. Bu yüzden jinekolojik muayene yaptırılmalı ve doktor kontrolünde gebelik yaşanmalıdır.

hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler noktalar

Gebelik döneminde bol bol kitap okunmalı ve müzik dinlenmelidir. Bunun, bebeğe faydalı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Stresli ortamlardan uzak durmak, alkol ve sigara tüketmekten vazgeçmek gereklidir. Unutmayın ki siz nasıl gebelik yaşarsanız, bebeğiniz de aynı oranda sağlıklı olacaktır. Bu yüzden, yazılanlara dikkat edip, kendinizi bilinçlendirmeli, beslenmenize özen göstermeli, spor yapmalı ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 351 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com