Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Diş Ağrısı

Uzmanların bu konuda ki en önemli uyarısı hamileliğin planlandığı aşamadan önce mutlaka bir diş doktoruna gidilmesi ve hamilelik planlandığı belirtilerek buna göre bir tedavi sürecine girmeleridir. Hamilelik sırasında annenin vücudunda oluşan hormonal değişimler sonucu en sağlıklı ağızda bile diş eti kanamaları, diş etinde şişmeler veya basınç ağrıları olarak kendisini gösteren diş problemlerine mutlaka neden olmaktadır.

Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik öncesi dönemde sağlıklı olmayan, sorunları olan dişlerle hamile kalınması, anne için oldukça ıstıraplı bir hamilelik süreci yaşanmasına neden olacaktır. ” Hamilelikte diş ağrısı için ne yapılmalı ” sorusunun en doğru cevabı annenin ağrıya olabildiğince dayanması, kesinlikle hiçbir ilaç almaması, bitkisel bir tedaviye doktor görüşü olmadan başlamaması ve dayanamadığı noktada da bir diş doktoruna başvurmasıdır. Hamileliğin ilk üç aylık döneminin bebeğin organlarının gelişme süreci olması, doktorlar tarafından herhangi bir ilaç kullanılmaması ve film çektirilmemesini tercih etmelerine sebep olur. Ancak ağrı üst boyuttaysa veya diş problemi başkaca problemlere neden olabilecek durumdaysa doktorlar jinekolog önerisine başvurarak gerekli tedavi sürecini başlatırlar. Doktorlar tarafından bu tedavi süreci için en uygun dönem olarak ikinci üç aylık dönem uygun bulunmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli bilgi, bir çoğu hamilelik sırasında oluşan ve hamilelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanan diş problemlerinin, hamilelik sürecinin bitmesiyle birlikte düzelen hormonal dengeyle birlikte düzeleceğidir. Hamilelik sürecinin doğal sonuçlarından biri olan diş problemlerinin, başa çıkılamadığı noktada mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 289 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com