Hamilelikte Diş Çekilmesi

Hamilelikte Diş Çekilmesi
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Diş Çekilmesi

Hamilelik sırasında oluşan hormonal değişikliklerin diş taşları ve plağa karşı diş etinin göstermesi gerektiğinden daha fazla tepki göstermesi, kan dolaşımı ve basıncındaki artışlar, hamilelik sırasında ağızdaki asit artışı, hamilelik sırasında bayanların hamileliklerine gösterdikleri özen yüzünden kendilerine ayıracak vakit bulamaması sonucu hijyen kaynaklı diş problemleri sıklıkla görülmektedir. En sık görülen sebeplerden biri olan, gebeliğin etkisi ile ağız içerisinde görülen asit artışı, dişin koruyucu yapısı olan mine tabakasının aşınmasına sebep olması dişleri hem çürüklere daha elverişli hale getirir, hem de soğuk ve sıcak hassasiyetin daha yüksek şekilde hissedilmesi sonuçlarını oluşturur. Bütün bu sebeplerin sonucu olarak veya hamilelik öncesinde zaten var olan diş problemlerinin, hamilelik komplikasyonlarına bağlı olarak üç katı daha fazla hissedilmesi, çürük sayısında artma ve dişeti tümörleri sıklıkla görülmektedir.

Tıbbi olarak hamileliğin özellikle ilk üç ayında mümkün olduğunca vücuda herhangi bir madde vermemesi tavsiye edilir. Buna rağmen hamilelik öncesi dönemden veya hamilelik sırasında oluşan çürüklerden kaynaklı ağrılar daha da fazla hissedildiğinden tedavisi hamilelik süresince mümkündür. Tıbbi olarak da bayanların hamilelik öncesinde dönemde özellikle ağız-diş sağlığı açısından hazırlıklı olmaları tavsiye edilir. Bu hazırlıkların yapılmaması durumunda hamilelik süreci içerisinde yaşanacak değişiklikler sebebi ile ağız-diş sağlığı konusunda problem yaşaması çok yüksek bir olasılıktır. Kişinin fazlaca rahatsız olarak, beslenmesi konusunda bile sorun yaratacak hale gelebilen bu problemlere hamileliğin her ayında uzmanlar kontrolünde müdahale etmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 250 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com