Hamilelikte Greyfurtun Zararları

Hamilelikte Greyfurtun Zararları
Paylaş
 

Hamilelikte Greyfurtun Zararları

Asitli bir turunçgil olan greyfurt hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken meyvedir. Sık tüketilmesi hamilelik döneminde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Midede asit ph derecesinde artım gerçekleşir ve asit içeriği midede yanma gastrit ve ülser gibi hastalıkların baş göstermesine zemin hazırlamaktadır. Bu gibi rahatsızlıklar anne karnında çocuk gelişimi açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Greyfurtun içindeki C vitamini vücutta bulunan demirin bağırsakta  emiliminde, bağışıklık direncinin artırılması ile vücudun hastalık faktörü olan mikroorganizmalardan korunmasında ve metabolizmamızın desteklenmesi için gerekli bir vitamindir. Bu vitaminin vücutta depolanamaması nedeni ile her gün belirli oranlarda takviye olarak alınması gerekmektedir. Hamilelik döneminde ise bu miktarlara çok özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra gebelikte ilaç kullanımı var ise greyfurt suyu kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bağırsakta ve karaciğerde bulunan enzimler ilaçları parçalayarak vücuttan atar.

Gebelikte ilaç kullanan kişi greyfurt tüketimi ile enzimlerin yok edilmesine neden olur. İlaçların parçalanması gecikir. Bu gecikme ise anne kanında ilaç birikimine yol açar. Bunun sonucu İlaç zehirlenmesi olacağı gibi anne karnındaki bebekte de ölüm ya da zehirlenme gözlemlenebilir. Ya da doğum sonrası bebekte ilaç birikimine bağlı hastalık ya da gelişim bozukluğu gözlemlenebilir.

Ancak hamilelik sonrasında oluşan çatlaklar için bol bol greyfurt tüketilmeli. Çatlak oluşan bölgelere düzenli olarak greyfurt yağı ile masaj yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Belirtileri Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde gebelik belirtileri, Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 903 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com