Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Hamilelikte Kanama Neden Olur?
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Gebe kalan bayanlar, gebelik döneminde yaşadıkları kanamalar yüzünden ruhsal bunalıma girebilirler, çünkü çoğu zaman, kanama iyi bir şeye işaret vermez. Genellikle hamilelikte görülen kanamalar ciddi sorunlardan kaynaklanmaz fakat her tip kanamanın bir nedeni vardır. İlk üç ayda görülen kanamalar, genelde düşük ile sonuçlanır bu da kişide hayal kırıklığı ve üzüntüye yol açar. Gebe kalmayı planlayan bayanlar, gebelik konusunda oldukça bilgi edinmeli ve dikkatli davranmalıdır. Bazen anne adaylarının elinde olmayan sebeplerden dolayı, kanamalar görülebilir ve bebek kaybedilebilir.

Gebelikteki kanamaların sebepleri?

Hamilelikte kanama neden olur?

Gebe bayanların çoğu, gebeliğin  ilk 12 haftasında  vajinal kanamalarla karşı karşıya kalmaktadır.  Bunun birinci sebebi, emplantasyon dediğimiz, henüz gebeliğin oluştuğununun farkında olmadan yaşanılan kanamalardır. Kişi, henüz hamile olduğunu bilmez ve bunu regl kanaması olarak algılayabilir. Bir başka şekilde, kahverengi lekelenmeler şeklinde kendini gösteren kanamalar, birkaç damladan sonradan kendiliğinden kaybolur. Diğer bir kanama sebebi ise, rahimde meydana gelen değişmelerdir. Genelde bu kanamalara, cinsel ilişki sonrasında rastlanılır. Gebe kalındığından itibaren, rahim ağzına daha fazla kan akmaktadır, bu yüzden bu tarz kanamalar da normal sayılır. İnsanların en çok korktuğu ve endişe duyduğu kanama ise düşüklerin açtığı kanamalardır. Bir araştırmaya göre, gebeliklerin %15 i düşük ile sonuçlanmaktadır. Bu oldukça üzücü bir durum olduğu gibi, anne adayına da ruhsal çöküntü yaşatır. Hamilelikte ilk 3 ay çok önemlidir. Bu 3 ay içinde yaşanan kanamaların genel sebebi düşüklerdir. Bu yüzden, iyi beslenmeli ve doğru bir şekilde gebe kalınmalıdır. Akraba evliliklerinden ve buna benzer yanlış durumlardan kaçınmalısınız.

Gebelikteki kanamaların bir diğer sebebi ise, enfeksiyonlardır. Bunun için jinekolojik muayene yapılır ve rahim ağzında yara oluşup oluşmadığı, akıntıların enfeksiyonlardan mı yoksa normal sebeplerden oluşup oluşmadığı saptanmalıdır. Ayrıca jinekolojik muayene ile, rahim ağzının kalınlığı ölçülür, bu da bebeğin doğuma hazır olup olmadığını anlamaya yarar.

Hamilelikte Kanama Varsa Ne Yapılmalı?

Hamilelikte kanama yaşıyorsanız, sebebi ne olursa olsun doktora gitmelisiniz. Oluşması olası problemler, ancak erken müdahale ile önlenebilir.  Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için, gebelik boyunca doktorla iletişim halinde olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 301 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com