Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?
Paylaş
 
loading...

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikten önce normal kilosunda olan bayanlara, gebelik dönemi boyunca 10 ile 12 kilo almak normal sayılır. Hamilelik öncesinde zayıf olan bayanların, hamilelik döneminde en fazla 15 kilo almaları önerilmektedir. Gebelik öncesi fazla kilolu bayanların ise, gebelik esnasında en fazla 8-10 kilo almaları tavsiye edilmektedir.

Hamilelik öncesinde fazla kilolu olmak

Hamilelikten önce, fazla ya da az kiloya sahip olmak her zaman için risk taşır. 45 kilo en düşük kilo, 80 kilo ise en fazla kilo olarak normal kilo standartları arasında yer alır. Bu rakamlardan aşağısı ya da yükseği anormal olarak nitelendirilmektedir. Tabii ki, kilo, bayanların boyu ile de alakalıdır.

Hamilelikte düşük kilo riskli midir?

Hamilelik döneminde, düşük kiloya sahip bayanlar, hamilelik ile daha zor başa çıkmaktadır. Bu durumun sonucu da, bebeğe yansır, bebeğin gelişimi ve büyümesi risk altında olur. Ayrıca düşük kan şekeri ve beslenme sorunları, enfeksiyonlara hatta bebeği kaybetmeye neden olabilir.

Hamilelik döneminde fazla kilolar zararlı mıdır?

Gerek hamilelik gerekse normal yaşam olsun, fazla kilolar her zaman için sağlığı tehdit eder. Fazla kilolu hamilelerin bebeklerinde, diyabet, şişmanlık ve enfeksiyonlar olabilir. Ayrıca doğumdan sonra aşırı kilolu bayanlarda kanamalar da artabilir. Fazla kilolu hamilelik geçiren bayanların, sürekli olarak doktor kontrolünde olmaları gerekir. Anne karnındaki bebeğin salgıları, ters duruşu ya da vücuttaki sıvı artışı gözlemlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 509 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com